Netflix’te yayınlanan Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist, The Punisher ve The Defenders gibi çeşitli Marvel dizilerinin Şubat ayının sonunda yayın hizmetinden ayrılacağı bildirildikten kısa bir süre sonra 16 Mart 2022’de Disney+’a geleceği açıklandı.

Ebeveyn Televizyon Konseyi (PTC), Disney’in daha olgun içerikleri platforma ekleyerek markalarını yok ettiğini açıkladı ve bu duruma karşı çıktı. Şirketin ebeveyn kontrolü birçok kişi tarafından kabul görse de konseye göre bu içerikler markanın temel değerlerine aykırı. Disney’in bu dizileri ekleyerek diğer şirketlerle rekabet etmesinin gerektiğini düşünmüyorlar. Yapılan açıklama özetle şu şekilde:

“Walt Disney Company, 98 yılı aşkın bir süredir Aile Dostu sözcüğü ile eş anlamlıdır. Şirketin kendi adını taşıyan platformu Disney+ mantıklı bir şekilde kendisini aile dostu bir yayın hizmeti olarak pazarladı ve ebeveynler tam da bunu isteyerek Disney’e güvendiler. Disney+’ın TV-MA ve R dereceli içerikler eklemesi çılgınca ‘marka dışı’ görünüyor.” “Disney+’ın diğer akış platformlarındaki müstehcen içeriklerle rekabet etmesine gerek yok. Disney, aileler için en güvenli olan platformuyla zaten rekabet avantajına sahip. TV-MA derecelerinin platforma girmesi aile dostu tacını sonsuza dek lekeleyecek.”

Disney aile dostu bir şirket olarak bilinirken geçmişte kendi imajının dışına çıkmak için oldukça zorlandı. Touchstone Pictures ve Miramax gibi daha yetişkinlere yönelik programlar oluşturmak için bir dizi küçük yapım şirketine sahip oldu, ama istedikleri verimi elde edemediler. Ancak artık ellerinde hiç olmadığı kadar güçlü kozlar var ve bu sefer her şey yolunda gidecek gibi gözüküyor.