Stranger Things 4. sezon, 3. sezonun Temmuz 2019’da yayınlanmasından neredeyse üç yıl sonra geldi. Kısmen pandemi nedeniyle ertelendi ve yine kısmen dizinin evreninin genişlemesi nedeniyle sezonlar arası süre uzadı. Hikaye bu sefer yine Hawkins’ten devam ediyor ve birçok yerde aynı anda birden fazla hikaye yaşanıyor.

Jim Hopper’ın Stranger Things 3. sezondaki sözde ölümünün ardından Joyce Byers, ailesini (Eleven ile birlikte) yeni bir hayat kurmaya başlamak için California’ya taşıdı. Ne yazık ki taşınmaya ve dünyayı kurtarmaya sekiz aylık ara verilmesine rağmen, Eleven hala güçlerini geri kazanamadı. 3. sezonun yayınlanmasından bu yana çok uzun zaman geçtiği göz önüne alındığında izleyiciler Eleven’ın güçlerine en başta ne olduğunu veya tam olarak ne yaşadığını unutmuş olabilir.

Karakterimiz aslında Starcourt Savaşı sırasında güçlerini kaybetti ve yeni sezonun başlangıcından beri hala güçlerine sahip değil. 4. sezon, okul bahçesinde güçlerini Angela’da karşı kullanmaya çalıştığında ilk kez yine olmadığını bizlere gösterdi. Önde gelen teori Eleven’ın aşırı efor nedeniyle güçlerini kaybettiğiydi, ancak Dr. Brenner 4. sezonda Starcourt Savaşı sırasında Eleven’ın güçlerinin kaybolduğunu da doğruladı. Dr. Brenner’a göre On bir felç benzeri bir şey yaşadı ve sadece güçlerine nasıl erişeceğini unuttu. Bunu aşırı eforla birleştirirsek, karakterin 3. sezonun sonunda neden aniden yeteneklerini kaybettiği anlaşılabilir. Sonuç olarak 1. sezondan beri Eleven’ın güçleri dahili bir pille ilişkilendirildi, eğer biterse onları kullanamaz.

Güçlerini Nasıl Geri Kazanabilir?

Stranger Things 4. sezonun açılış sekansı karakterin aslında gerçekte ne kadar güçlü olduğunu belli ediyor, ancak bunun ötesinde, bir Demogorgon ve Mind Flayer ile iki kez kafa kafaya gitti. Dr. Owens’ın Eleven’a söylediği gibi, onun sadece güçlerini geri getirmenin değil, aynı zamanda her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri getirmenin bir yolu üzerinde çalışıyorlar ve en sonunda bu tamamlanacak gibi gözüküyor. Bu planda özetle Eleven’ın anılarını yeniden deneyimlediği ve onun güçlerini aynı şekilde yeniden öğrenmesine olanak tanınıyor.

Dr. Brenner’ın Eleven’ın güçlerinin kaybını bir felçle eşitleme teorisi nedeniyle ona güçlerini şekillendirmeye yardımcı olan anları yeniden öğretmesi, sonunda onu eskisinden daha güçlü bir şekilde geri getirecektir. Karakterimiz daha önce Bir ile dövüştüğünü hatırlamıyordu, bu yüzden bu deneyimi ilk elden hatırlamak, 7. bölümün sonunda güçlerini tamamen geri kazanmasına izin verdi, ancak bunun gerçekliği şimdilik hala devam ediyor. 4. Sezon 2. kısım her şeyi daha da detaylandıracak, şimdilik beklemede kalın.