DC Comics’in en popüler süper kahramanlarından biri olan Batman’in sayısız canlı uyarlaması oldu, ancak seksen yıllık çizgi roman serüveni için en doğru iki tane aktör vardı. Ben Affleck ve Adam West. Batman’in her canlı aksiyon enkarnasyonu, karaktere benzersiz bir dönüşler ve anlamlar katıyor olsa da bu kesin bir kalite göstergesi değil. Batman’in en tasasız versiyonlarından biri olan Adam West ve açık ara en karanlıklarından biri olan Ben Affleck, kaynak materyale en sadık karakterlerden ikisidir.

Adam West, Klasik Batman’i Oynadı

Bir zamanlar kaba adalet dağıtıcısı olan Batman’in kendisi, Adam West ile okuyucular için bir örnek teşkil eden idealize edilmiş dürüst bir vatandaş haline geldi. Adam West’in Batman’i çizgi romanların bu dönemini komik bir ciddiyetle somutlaştırıyor, uygunsuz zamanlarda önemsiz yasalara bile uyuyor ve çoğu zaman infazcılarla savaşmayı reddediyor. Karakterlerin gerçek kimlikleri polis için bile gizli kalsa da Batman ve Robin, Batman çizgi romanlarının 40’ların sonlarında başlayıp 70’lerin başında sona eren aile dostu dönemini mükemmel bir şekilde resmetti.

Ben Affleck Modern Çizgi Romanların Karanlık Batman’ini Canlandırdı

70’lerde Batman çizgi romanları daha şiddetli konuları yeniden gündeme getirirken, 80’lerin ortaları bunu aşırıya götürdü. Frank Miller’ın Kara Şövalye Dönüyor’u, neredeyse kıyamet gibi bir gelecekte yaşlı, alaycı, dünyadan bıkmış bir Batman’i betimleyen en karanlık ve en şiddetli Batman hikayelerinden biri olarak çığır açtı. Bu olaylar daha yaşlı okuyucuları cezbetmeye yardımcı olsa da, normalde karanlık bir dünyada umutlu bir figür olan Batman’in daha karanlık bir karakter olarak geri dönmesini sağladı. Zack Snyder bile DC’de Ben Affleck’in versiyonuyla daha karanlık bir Batman’i benimsedi.

Batman’in çizgi romanlardaki en önemli yönlerinden biri, nihayetinde yalnız biri olmaması, Gotham’ı güvende tutan ve birbirlerini suç unsurunun karanlığına yenik düşmekten koruyan bir suç savaşçıları ailesinin lideri olmasıdır. Adam West ve Ben Affleck, farklı şekillerde ve farklı dönemleri canlandırarak yaşamın bu yönünü tasvir ettiler.