Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 8 bölümlük Erşan Kuneri dizisi bu yılın en çok beklenen Netflix içeriklerinden biriydi. 13 Mayıs tarihinde Netflix’te gördüğümüz bu dizi hayranlar arasında karışık yorumlar alsa da absürt komedi türüne sağlam bir bakış açısı sunuyor. Oyuncu kadrosunun baş direği Cem Yılmaz, ardından gelen kadro Ezgi Mola, Merve Dizdar, Nilperi Şahinkaya, Uraz Kaygılaroğlu, Çağlar Çorumlu, Bülent Şakrak ve Zafer Algöz.

Oyuncu kadrosunun uyumu göz önüne alındığında klasik bir Cem Yılmaz yapımı olduğunu anlamak mümkün. Çağlar Çorumlu ve Zafer Algöz’ün uzunca bir süredir Cem Yılmazla beraber çalıştığını biliyoruz, bunun yanında Ezgi Mola ve Merve Dizdar’da yine uzun süredir aynı ekranı paylaşan ikililerden birisi.

Erşan Kuneri’yi bu diziden önce erotik filmlerin baş yapımcısı olarak tanımıştık, ancak artık farklı türlere de atlamak isteyen meraklı bir sinemacı olarak izliyoruz. Erotik türünü bırakmak isteyip korku ve dram gibi türlerde filmler çekme kararı alan Erşan, yolculuğu boyunca her bölümde yeni bir maceraya atılıyor. Dizi sekiz bölümden oluşuyor ancak bir bölümün iki film hikayesini içermesi göz önüne alındığında 7 ayrı film izlemiş oluyoruz.

Diziye genel anlamda bakacak olursak her bölümü birer filmden oluşuyor. Yeni bölümler, yeni karakter, yeni hikaye ve bambaşka ortamlar içeren dizi Netflix Türkiye’nin ülkemize sağlamış olduğu yatırımları ciddi düzeyde artırdığını gösteriyor.

Hayranlardan gelen ilk tepkiler karışık olsa da çoğunluk kesimin beğendiğini söylemek mümkün. Bizler yine de ilk bölüme ufak bir bakış sağlayalım.

Spoiler Olmadan: İlk Bölüm Nasıldı?

Eski jenerasyonun klasiği Kara Murat filmlerinin adeta yeniden uyarlanmış hali olan bölüm, gerek dövüş sahneleri olsun, gerek ses efektleri olsun nostalji konusunda oldukça iyi bir iş çıkarmış. Tarihi açıdan ince detaylar içermesinin yanı sıra ülkemizin getirildiği son durumda sansür politikasına “Netflix’te bile söyletmiyorlarsa?” repliğiyle göndermeler yapılıyor. Kısacası izlediğimiz içeriğe sadece komedi olarak değil de, görmeye hasret kaldığımız şeylerin bir tutam birleştirilmiş hali diyebiliriz.

Erşan Kuneri dizi olarak oldukça izlenebilir bir düzeyde, bizim de görüşlerimiz ortada olduğuna göre izleyip yorumlarınızı belirtmek size kalmış. İkinci sezon hakkında şimdilik bir bilgi yok, ancak Netflix’in dikkat çeken popüler içeriklerini devam ettirme politikası içinde olduğunu biliyoruz.