Eternals (Çoğunlukla) Yenilmezlerden Daha Güçlüdür

Efsanevi çizgi roman yazarı ve sanatçı Jack Kirby tarafından 1970’lerin sonlarında yaratılan Eternals, diğerlerinin yanı sıra süper güce ve ışınlanma, telepati, telekinezi ve uçuş yeteneklerine sahip ölümsüz bir türdür. Bir ekip olarak hepsinin böyle ortak yetenekleri var, ancak her biri onları benzersiz bir şekilde grubun ayrılmaz bir parçası yapan bir konuda uzmanlaşmıştır. Yeni başlayanlar için, Ikaris, Eternals’ın son fragmanında uçarken görülüyor; ayrıca gözlerinden bir Deviant’a doğru güç ışınları fırlatıyor. Öte yandan Sersi, maddeyi manipüle edebiliyor bu yüzden ters çevrilmiş otobüsü gül yapraklarına çevirebiliyor.

Eternals’ın tam olarak ne kadar güçlü oldukları hala belirsiz olsa da, Avengers’a kıyasla üstün bir takım oldukları açık. Dünyanın En Kudretli Kahramanlarından birisi olam Thor bile Tanrı üvanına sahipken, geri kalanlar ya gelişmiş ya da yetenekli insanlardır. Hulk ve Kaptan Amerika süper asker serumu sayesinde ortalama bir insandan daha güçlüdür, ancak telekinezi veya madde manipülasyonu gibi olağanüstü yetenekleri yoktur. Iron Man’in kıyafetleri tamamen yok edilemez değildir ve kendi sınırları vardır. Black Widow ve Hawkeye hemen hemen eğitimli insan suikastçılardır. Wanda, Captain Marvel ve Doctor Strange gibi ek güçlere aship karakterlerin hepsi oldukça güçlüdür, ancak büyük olasılıkla Eternals gibi yeteneklerinde aynı ustalığa sahip değillerdir.

Eternals, Infinity War’da Thanos’u Durdurabilecek Miydi?

Eternals’ın Yenilmezler’den önemli ölçüde daha güçlü olduğu gerçeği göz önüne alındığında Sonsuzluk Savaşı’na katılımları sonucu yüksek ihtimal etkileyecekti. Avengers: Endgame’de görüldüğü gibi, Dünyanın En Kudretli Kahramanları ve müttefikleri, Çılgın Titan’ı ve onun takımını yenme konusunda oldukça başarılıydı. Elbette, Black Widow ve Iron Man’den bazı kişisel fedakarlıklarda geldi, ancak günün sonunda hedeflerine ulaşabildiler. Infinity War’daki yenilgilerini heceleyen en büyük faktör işbirliği eksikliğiydi. Thanos, Sonsuzluk Taşlarını aktif olarak aradığında, Yenilmezler etkili bir şekilde dağıldı. Thor ve Hulk dünya dışındaydı, Tony Stark ve Steve Rogers’ın çatışması kalan takımı böldü. Dünya böylesine savunmasız bir durumdayken, kötü adam sonunda kırımı gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu açıklığa sahipti.

Eternals’ı savaşa tamamen olmasada kısmen getirmek güzel olabilirdi, özellikle de öldürmeleri neredeyse imkansız olan çok güçlü varlıklar oldukları için. Wakanda savaşına katılıp Scarlet Witch’in Vision ve Mind Stone’u korumasına yardım edebilirlerdi. Güçleri göz önüne alındığında, Avengers’ın Thanos’u öldürmek için Thor’a ve Stormbreaker’ına güvenmeleri gerekmeyebilirdi. Ancak önemli olan şey, Eternals’ın her zaman takım olarak hareket etmesidir. Eternals’ın yapımcısı Nate Moore geçtiğimiz aylarda şu açıklamalarda bulundu; onların da kendi farklılıkları var ve bu da çatışmalara yol açıyor. Bu, Avengers’ın Infinity War’da yaptığı hatalarla karşılaşabilecekleri anlamına geliyor. Yani kısacası sinematik evrende çoğu şey farklı ilerleyecek. Eternals grubununda bu tür benzer sorunlarla karşılacağı bariz bir gerçek ve hayranların şimdilik sadece beklemesi gerekecek.