Geçtiğimiz günlerde Disney+’ta yayınlanan Eternals, sinemalarda ilk kez piyasaya çıktığında eleştirmenlerden aldığı küçümseme seviyesini gerçekten hak etmişmiydi? Bu yazımızda konu bazında incelenecek çok şey olduğu için söyleyeceklerimiz filmin kusursuz olduğu anlamına gelmiyor, ancak Eternals birçok eleştirmenin ısrarla belirttiği gibi Marvel Sinematik Evreni’ndeki en kötü film değil. Hiç değilse mükemmel oyunculukları ve muhteşem bir sinematografisi var. Sorun şu ki Eternals, bugüne kadarki en iddialı MCU filmlerinden biri olarak öne çıkarıldı ve durum görüldüğü üzere böyle olmadı.

Ebedileri tanımlamak için tek bir kelime kullanılabilseydi bu kelime muhtemelen çok iddialı olurdu. Eternals’ı izlemek bir dizinin 2 saat 37 dakikaya sıkıştırılmış ilk sezonunun tamamını izlemek gibi geliyor. Filmin teması bile iddialı, yaratılış, evrim, melekler ve şeytanlar, mitolojinin doğası gibi kavramları içeriyor. Bu geniş kapsam kelimenin tam anlamıyla epik duruyor.

Eleştirmenler Neden Bu Kadar Sert Davrandı?

Pek çok yorumcu, Eternals’ın “farklı” bir film olduğuna dikkat çekiyor, ancak bunun tam olarak ne anlama geldiğini düşünmemiz lazım. Bu, standart MCU formatına uymaya zorlanırken tamamen yeni bir şey olmak isteyen bir film ve haliyle Eternals’a bir kimlik krizi yaşatıyormuş gibi hissettiriyor. Bazı eleştirmenler filmin MCU’ya gerçekten uymadığını söylediler ve aslında bir nebze haklılar. MCU, beğensek de beğenmesek de on yıldan fazla bir süredir herkese bir Marvel süper kahraman filminin ne olduğu hakkında bir dizi bilinçaltı önyargısı verdi. Eternals’ı bu objektiften bakarak izleyince eleştirel olarak ağır sonuçlar ortaya çıkıyor.

Eternals’ın karışık yorumlarında defalarca yapılan eleştirilerden biri, bunun bir filmden ziyade bir dizi olması gerektiğiydi ve bu eleştiriye karşı çıkmak zor. Bir dizi, filmin anlatıda basite kaçtığı çoğu konuyu yeterince anlatabilir ve işleyebilir. Film eğer bir dizi olsaydı kahramanlığın doğası üzerine düşündürücü bir meditasyona dönüştürülebilirdi.

Eternals En Kötü MCU Filmi mi?

“En kötü” söylemi söylenecek son derece öznel bir şey olsa da, bizler tasvir olarak bunu tartıştık. Genelde en kötü filmler sadece kötü olanlar değil, tamamen unutulabilir olanlardır. Örneğin Thor: The Dark World tamamen yanlış ilerledi ve sık sık tamamen unutulabilir bir film olarak anılıyor. Diğer birçok MCU filmi de hem film yapımcıları hem de yazarlar tarafından eleştirel analizde favori kum torbaları olarak adlandırılıyor. Avengers: Age of Ultron, zayıf hikaye ve sinir bozucu derecede saçma konu bükülmeleri nedeniyle sayısız kez eleştirildi. Thor’un zayıf karakterizasyonu ve sinematografisi yine birçok kez eleştirildi. Ant-Man And The Wasp, neredeyse sadece credit sahnesi için var olmuş gibi.

Puanlamalar Arasındaki Fark Dikkate Değer

Eternals tarafından alınan incelemelerdeki bir diğer büyük eşitsizlik, izleyicilerin eleştirmenlerin filme dair karanlık görüşünü paylaşmadığını gösteriyor. Yazının yazıldığı sırada film, Rotten Tomatoes’da sadece %47’lik bir eleştirmen puanına sahip ancak bunun yanında %78’lik bir izleyici puanını beraberinde getiriyor. Eternals, pek çok şeyi tek bir filme sığdırmaya çalışan geniş bir yapım, ancak bu konularda çoğu eleştirmenin iddia edebileceği kadar kötü değil ve evet, Eternals kesinlikle mükemmel bir film değil, ortalama kategorisine eklenmeyi hak eden kaliteli bir yapım.