2021, film endüstrisi için zor bir yıldı. Karantina gelip geçti ve birçok projenin tekrar tekrar durmasına neden oldu. Tüm bunlar MCU’yu sert bir başlangıçla başlattı ancak stüdyo 2021’in sonlarına doğru yeniden çok fazla güç toplamayı başardı.

Loki gibi Disney+’ a özel şovlardan Spider-Man: No Way Home gibi gişe rekorları kıran yapımlara kadar Marvel, 2021’de makul miktarda aşırı iniş çıkışlar yaşadı. Gelin bugün bunları imdb puanlarına göre sıralayalım.

Eternals (IMDb-6.5)

Eternals filmi kime sorduğunuza bağlı olarak çok etkileyici veya sıkıcı bir filmdi. Ancak gerçek şu ki yapım izleyenlerin ağızlarında çok yavan bir tat bıraktı. Film Gökselleri MCU’ya getirmenin heyecanı, Galactus gibi karakterlerin bu devasa ve büyüyen evrenin savaş alanlarına girmesi gibi birçok fırsatın kapısını açıyordu.

Bazılarınız “Filmde yanlış giden neydi?” diye soruyor olabilir. İzleyicilerin çoğunluğunun üzerinde yoğunlaştığı en büyük sorun, ilerleme hızından kaynaklanıyor. Eternals’ta birçok yüksek aksiyon içeren sahne vardı ancak bunlar her zaman kısa sürdü ve hemen ardından yavaş ve diyalog ağırlıklı sahneler geldi. Tüm bunlar izleyicileri sıkarken belli başlı kötü yorumlarıda beraberinde getirdi.

Black Widow (IMDb-6.7)

Black Widow’un başlangıçta MCU’nun 4. Aşaması için piyasaya sürülen ilk proje olması gerekiyordu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle bu planlar ertelendi. Natasha Romanoff’un Endgame’deki trajik sonunun ardından hayranlar onun nihayet kendi filmine sahip olduğunu görünce heyecanlandı. Ancak film yayınlandığında hayranlar bir kez daha nasıl hissedecekleri konusunda ikiye bölünmüş duruma geldiler.

Hayranları en çok kızdıran sorunlardan biri ise Taskmaster’ın değişmesi olarak görülüyor. Çizgi romanlarda Taskmaster, herhangi bir kişinin becerilerini sadece dövüşmelerini izleyerek bile kopyalama gücüne sahip, inanılmaz derecede yetenekli bir paralı askerdir. Ne yazık ki film bu gücü daha sıradan bir şeymiş gibi uyarlamaya karar verdi ve bazı konularda olumsuz yorumlar aldı.

Falcon and the Winter Soldier (IMDb-7.3)

Falcon and the Winter Soldier dizisi gerçek dünyadaki sorunlarla kafa kafaya uğraşırken mükemmel bir mizah ve aksiyon dengesine sahipti. İzleyiciler bu yapımda Sam Wilson ve Bucky Barnes’ın Endgame’den sonraki hayatlarını görüyorlardı. Bucky terapideyken Sam, Kaptan Amerika mantosunu alıp almaması ya da kalkandan vazgeçmesi arasında bocalıyordu.

Genel olarak hayranların çoğu gösteriyi sevdi. Marvel, hayranların ne istediğini biliyordu ve onlara istediklerini verdi. Her bölüm aksiyon dolu dövüş sahneleri ve eğlenceli şakalarla doluydu.

Shang-Chi ve 10 Halka Efsanesi (IMDb-7.5)

Shang-Chi, Asyalı bir aktörün rol aldığı ilk Marvel filmi olduğu için Asya-Amerika topluluklarında büyük dalgalar yarattı. Film, Marvel’ın film stilini yeni dövüş sanatıyla mükemmel bir şekilde harmanladı. Yine de bu filmin etrafındaki güzel yorumların tek faktörü oluşan temsil değildi. Dövüş sahnelerinin koreografisi, inanılmaz hikaye ve muhteşem oyunculuk, hepsi bu filmin başarısına yol açtı.

Hawkeye (IMDb-7.7)

Hawkeye, Marvel’in 2021’de yayınlanan son Disney+ dizisiydi. Dizide Kate Bishop MCU’ya tanıtılırken hayranlar rahat bir nefes alıyordu. Sonuçta kendisi orijinal Avengers kadrosu yaşlanırken ikinci nesil Avengers kadrosuna eklenecek taze bir yüzdü. Duygu, drama ve aksiyonun karışımını içeren bu dizi oldukça beğenilmeyi başardı.

WandaVision (IMDb-8.0)

WandaVision, Wanda Maximoff’u ve kocası Vision’ı günlük hayatlarında normal bir çift gibi yaşamaya çalışırken konu alıyor. Hayranlar, Wanda’nın Vision ile bir aile kurma fantezilerini izlerken iki süper güçlü çocuğu Billy ve Tommy’yi doğurduğunu bile görüyor.

Marvel, WandaVision ile birçok risk aldı. Normal ve denenmiş formüllerini çöpe attı ve dizinin genelini eski sitcom tarzına çevirdiler. İlk birkaç bölüm siyah beyaz başladı ve her bölüm on yıl ileriden gidiyordu. Gösteri son bölüme gelene kadar birkaç değişiklik ile tamamlandı ve şimdilik hayranlar hala yeni bir sezonun gelmesini bekliyor.

Loki (IMDb-8.3)

Loki, Marvel’ın çoklu evreni keşfetmeye yönelik ilk girişimiydi. Karakter ister filmlerde ister çizgi romanlarda olsun, her zaman hayranların en sevdiği kötü adama dönüşen bir kahraman olmuştur. Zekası ve karizmatik çekiciliği ile solo bir seriye sahip olmayı başaran Loki, dizisiyle beraber çok fazla takdir almayı başardı.

Spider-Man: No Way Home (IMDb-8.7)

Spider-Man: No Way Home ilk duyurulmasından bu yana pek çok söylenti ve spekülasyonla beraber çevriliydi. Kimlerin rol alacağı ve kimin büyük kötü olacağı konusundaki spekülasyonlar vizyona girene kadar bu film için heyecanla devam etti. Rekor kıran gişeleriyle beraber bu film Marvel’ın 2021’deki en büyük başarısıydı.

No Way Home, hayran beklentilerini dengelemek ve bir avuç karakter için gelecek projeleri hazırlarken izleyicilere tam olarak istediklerini vermek konusunda harika bir iş çıkardı. Tobey Maguire ve Andrew Garfield’ın kendi kötü adamlarıyla birlikte dönüşü hayranlara güzel bir nostalji hissi verdi.