Dövüş Kulübü’nde Starbucks bardaklarını birçoğumuz daha önce görmüştük, ancak bu tam olarak ne anlama geliyordu? Karışık tepkiler almasına rağmen Dövüş Kulübü 90’ların en büyük filmlerinden biri olarak kabul edildi. Akılda kalıcı olduğu kadar derin anlamlar içeren bir film ve bu nedenle hayranları, yönetmen David Fincher tarafından eklenen Easter Egg (Paskalya yumurtaları) için filmin her santimini yakından inceleyerek anlam çıkarmaya çalıştılar.

Filmin hemen hemen her sahnesinde Starbucks logosuyla süslenmiş bardaklar görülebilir ve bu, filmi daha da izlenebilir kılmak için yapılan şey olabilir miydi?

Dövüş Kulübü, tüketimciliğe yönelik eleştirilerinden çekinmeyen bir filmdi. Brad Pitt’in manik ve giderek dengesizleşen karakteri Tyler Durden’ın temel ilkelerinden biri buydu. Starbucks bardaklarının film boyunca çok sık ve çok açık bir şekilde kullanılması, onları ortalama bir Easter egg’den çok daha önemli kılıyordu. Bardakların kullanması aslında filmin tüketim karşıtı anlatısıyla yakından bağlantılıydı. İnsanların bu denli fazla tüketim bağımlısı olduğuna değinmek için filmde bir çok yerde böyle göndermeler vardı.

Filmin modern toplumu eleştirme şekli, birçok kişinin Dövüş Kulübü’nü mükemmel Joker benzeri bir filmin çıkış hikayesi olarak nitelendirmesine bile yol açtı ve Starbucks bardakları filmin toplumsal eleştirisini ilerleten bir başka katmandı. Starbucks markasının özel kullanımı yönetmenin kahve zincirine karşı kişisel bir intikamı varmış gibi düşündürdü ancak Empire ile konuşan Fincher, Starbucks hakkında şunları söyledi:

“Bunu kullanırken çok eğlendik – her yerde, her çekimde Starbucks bardakları vardı. Starbucks’a karşı kişisel bir sorunum yok. Bence iyi bir şey yapmaya çalışıyorlar. Çok başarılılar.”

Yönetmenin yanıtı her ne kadar markanın filmde kullanılan haline zıt düşse de filmlerde böyle tezatların kullanılması oldukça mantıklı. Bu ve daha birçok easter egg filmde yerini almış durumda. Bizler ise bugün sizlerle beraber sadece birini inceledik.