Yıllar boyunca çeşitli film karakterleri birçok gereksiz fedakarlık yaptı. Bu fedakarlıklar onları kahraman gibi gösterse de bazı sonuçları oldu. Sadece farklı bir seçim yapsalardı, muhtemelen her şey yine yoluna girecekti.

Dick Hollorann Otele Geri Dönüyor – The Shining (1980)

Yazar Jack Torrance, Overlook Oteli’nde kış bekçisi olarak işe başladığında, oradaki kötü ruhlar onu ailesini öldürmeye çalışmak için manipüle eder. Tatilinin tadını çıkaran şef Dick Hollorann ise psişik yeteneklerini kullanarak bir şeylerin ters gittiğini keşfeder. Daha sonra ise Jack tarafından öldürülmek üzere oraya gider.

Dick’in tatilini kısa kesme kararı, Jack’in ailesinin ölmesini istemediği için iyi niyetlinden doğar. Ancak katil birisini halletmek için daha donanımlı olacak Colorado polisini aramak daha iyi bir seçenek olduğundan, otele tek başına gitmek oldukça berbat bir harekettir.

Gandalf Köprünün Kenarında Duruyor – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Gölge iblisi Balrog’un saldırısı sırasında Gandalf onunla yüzleşir. Gandalf Balrog’un yürüdüğü köprüyü yıkmayı tercih eder, ancak kendiside onunla birlikte düşer.

İblisle tek başına yüzleşmek cesur bir hareket fakat Gandalf, köprüyü uzaktan yok etme seçeneğine sahip. O yine de Balrog’un yakınındayken bunu yapmayı seçiyor. İşin iyi tarafı Gandalf’ın dirilmiş bir versiyonu devam filminde geri dönüyor.

Jack Donarak Öldü – Titanik (1997)

İkisinin de ölme ihtimalini önlemek için Jack, Rose’a ahşap bir panel üzerine durması için yardım eder ve sonra donarak ölmeden önce ona veda eder. Birkaç dakika sonra bir cankurtaran botu belirir ve Rose’u kurtarır.

Yıllar boyunca birçok hayran, tek kişilik alan ikileminin üstesinden gelmenin kolay bir yolu olduğuna dikkat çekti. İkisi, yardım gelene kadar yüzmek ve tahta parçasına tutunmak arasında geçiş yapabilirdi. Sonuçta yardımın gelmesi çok uzun sürmedi.

Jonathan, Clark’ın Sırrını Korumak İçin Öldü – Man Of Steel (2013)

Jonathan bir kasırgaya yakalandığında, güçlerinin bir sır olarak kalması için Clark’a kendisini kurtarmamasını söyler. Böylece Clark babasız kalır.

Clark zaten ileride güçlerini herkesin içinde kullanmaya devam ettiği için bu gereksiz bir fedakarlık. Gencin tek yapması gereken hızlıca Jonathan’ı güvenli bir yere götürmek. Böylece kimse Jonathan’ı kimin veya neyin kurtardığını öğrenemez.