‘Joker’ şüphesiz DC’nin bugüne kadarki en ikonik kötülerinden biri. Gelgitleri nedeniyle tarihsel olarak kötü bir üne sahip olan Joker şimdiye dek birçok filmde rol aldı ve geçtiğimiz senelerde solo filmi çekildi.

Geçmişten günümüze dek gördüğümüz en belirgin Joker karakterlerine bir göz atalım.

Cesar Romero

Seyircilerin gördüğü ilk Joker, 1966-68’de ‘Batman’in TV ve film versiyonlarındaki Cesar Romero’ydu ve o karakter için harika bir başlangıç yarattı. Rol için tıraş olmayı reddetmesi, makyajın altında bıyığını belirgin hale getirdi. Baştan aşağı savurgan tarzı ve abartılı gülüşü onu ve ilk versiyonu ‘palyaço’ yaptı.


Jack Nicholson

Ekranlarımızı süsleyen bir sonraki versiyon, 1989’da Batman’den Jack Nicholson’ın karakteriydi. Jack’in kıyafeti ve gülüşü, hedefe çok daha yakın hissettirdi. Uzattığı doğal olmayan gülümsemesi de onu bakması oldukça korkutucu yapıyordu.

Bir grup profesyonel suçluyu işin içine katarsanız, olay sadece kötü adam değil, hesaba katılması gereken bir güç haline gelir. Cesar Romero palyaçoysa, Jack Nicholson’ın versiyonu şüphesiz ‘Gangster’dı.


Heath Ledger

Sırada 2008’de Kara Şövalye’de yer alan Heath Ledger’ın versiyonu var.
Bu versiyon şüphesiz şimdiye kadar herkesin favorisiydi ve vahşi karakteri daha önce gitmediği yerlere götürdü. Heath’in üstün performansı sayesinde, üzülerek söylüyoruz ki ölümünden sonra En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı ve onu ikonik film tarihinde ölümsüzleştirdi.


Jared Leto

Mantoyu üstlenen bir sonraki aktör, 2016’nın Suicide Squad’ında başrolü oynayan Jared Leto’ydu. Bu sürüm yine karakteri beklenmedik şekillere soktu. İnce makyajı, ızgara dişleri, bir dizi dövmesi ve pahalı kıyafetleri onu daha önceki karakterlerden kolayca ayırdı.

Bu versiyonun en ilginç yanı, daha önce bir Joker karakterinde görmediğimiz duyguları görmekti. Kıskançlık, şehvet ve hatta muhtemelen sempati, hepsi de psikopat olan Harley Quinn’in getirdiği sonuçlardı.


Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix’in Joker yorumu gerçekten de karakterin en kasvetli, en gerçekçi ve en tükenmiş hali. Todd Phillips’in Joker’inde, kötü adamın kökeni, toplum tarafından dövülen, yoksulluk çeken, akıl hastası bir adam olan Arthur Fleck olarak başlıyor ve tamamen sıfır eğlenceli olan Joker’i ele alıyor. En karanlık anlarında bile, Ledger’ın cesur Joker’i gerçekten komiklik unsuru barındırıyordu. Ayrcıa bu film Joker karakterinin ilk solo filmiydi. Dünya çapında 1 milyar dolar hasılat barajını açan nadir filmler arasında yer aldı.

Bunlar elbette gördüğümüz tüm Joker karakterleri değil, ancak çoğu insanın görüp duyacağı ana akım versiyonlarıydı.