Tom Hanks’in başrolde olduğu Pinokyo’nun canlı aksiyon yapımının 2022’de Disney+’ta yayınlanması planlanıyor. Bu film, Disney’in klasik animasyon filmlerini yeniden canlandırdığı devasa canlı aksiyon listesindeki en yeni yapım. Stüdyo bunu 90’lı yıllardan beri Glenn Close’un oynadığı 101 Dalmations gibi filmlerle yapıyor olsa da, son remake patlaması 2010’ların ortalarında Maleficent, Cinderella ve The Jungle Book ile 2014 ve 2016 yılları arasında başladı. Stüdyo kendi içinde onlarca yeni uyarlama yaptı ve hala yapmaya devam ediyor.

Walt Disney Studios tarafından şimdiye kadar yapılmış ikinci uzun metrajlı film olan orijinal Pinokyo, ilk gösterimini 1940 yılında yaptı. Carlo Collodi’nin İtalyan çocuk kitabı Pinokyo’nun Maceraları’ndan uyarlanan film, gerçek bir çocuk olmak isteyen canlı bir kuklanın maceralarını izliyordu. Film, birçok ikonik unsurunun yanı sıra Disney animasyon film markasıyla eşanlamlı hale gelen “When You Wish Upon a Star” şarkısınıda tanıtmıştı. ComicBook’un sağladığı verilere göre 2022 yılında çıkacak olan filmde Tom Hanks önemli bir role sahip olacak.

Pek çok film yapımcısı Pinokyo’yu tatmin edici bir şekilde hayata geçirmeyi denedi ve başaramadı, ancak herhangi bir şirket bunu çalıştıracak kaynaklara sahipse o kesinlikle Disney’dir. Robert Zemeckis’in CGI ile yaptığı deneylerin tümü başarılı olmadı, ancak o formatı erken benimseyen biriydi ve bir deneme yanılma yoluyla ortama yaklaşımını rafine etti. Ayrıca, Pinokyo’nun ahşaptan yapılmış bir varlık olması, CGI teknisyenlerine de yardımcı olacaktır. Bu karakter düzgün bir şekilde yapıldığında canlı bir yaratıktan çok daha kolay olan bir malzemedir.