Marvel Sinematik Evreni’nin en yeni üyesi Eternals, Disney’in kurgulamayı reddettiği aynı cinsiyetten bir çiftin dahil edilmesi nedeniyle birçok ülkede yasaklandı. Eternals, günümüzden 7000 yıl önce başka bir uzaylı ırk olan Celestials tarafından yaratılan, aynı adı taşıyan ölümsüz bir Uzaylı ırkının maceralarını takip ediyor. Birkaç bin yıl boyunca kendilerini insanlıktan gizledikten sonra Ebedi varlıklar, insanlığı kötü muadilleri olan Deviant’ların yeniden ortaya çıkmasından korumak için yeniden bir araya gelmeye karar verirler.

Eternals 5 Kasım’da dünya çapında yayınlanmasından önce, eleştirmenlerden ve hayranlardan karışık eleştiri aldı, film çeşitli ve kapsayıcı oyuncu kadrosuyla büyük övgü aldı. Ayrıca bilet ön satışları Eternals’ın büyük bir ticari başarıya doğru ilerlediğini kanıtladı. Bunca şeyin aksine, filmin eleştirmenlerden gelen olumsuz yorumları oldu. Rotten Tomatoes’da “çürük” bir derece alan ilk MCU filmi oldu.

THR tarafından bildirilen raporlara göre film Körfez bölgesinden birçok ülkede yasaklanmış durumda. Disney’e, yerel sansür kurumları tarafından stüdyonun yapmak istemediği bir dizi düzenleme talebi gönderildi. Sonuç olarak film listesi Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’daki ilgili web sitelerinden sessizce kaldırıldı. Bir bölgesel sinema zinciri THR’ye filmin “yasaklandığını”, ancak kendilerine bunun nedeninin söylenmediğini bildirdi. Bunun yanında hala bazı ilgili web sitelerinde “çok yakında” olarak listelenen başlıklar arasında yer alıyor.

Kaynaklar, bu yasağın büyük olasılıkla MCU’nun ilk eşcinsel çiftinin ve ilk açık eşcinsel süper kahramanın dahil edilmesinin sonucu olduğunu gösteriyor. Özellikle süper kahraman Phastos’un filmde geçirdiği bir sahne yasağın odak noktası olabilir. Eşcinsellik körfezdeki birçok ülkede yasadışı, Suudi Arabistan ve Katar’da ölümle cezalandırılıyor. Kuveyt’te ise hapisle cezalandırılan olaylar mevcut. Eşcinsel ilişkilerin veya çekiciliğin herhangi bir şekilde teşvik edilmesi, bu ülkelerdeki devlet politikasına aykırıdır ve sinemaların bu tür materyalleri göstermesini yasa dışı hale getirir.

MCU’nun şimdiye kadarki en “çürük” puana sahip Eternals karşısında, Disney’in Körfez’de oynayacak filmin finansal gelirini toplamak için sansür baskısına boyun eğmemesi ve Eternals’daki eşcinsel ilişkiyi kaldırmaması övgüye değer. MCU’da LGBTQ+ temsilinin ilk kez projenin 4. Aşamasında ortaya çıkması gelecekte daha fazla temsilin yolunu açacaktır. Bunun Körfez ülkelerindeki sansür yasalarıyla daha fazla çatışmaya yol açıp açmayacağını zamanla göreceğiz.