Hızlı ve Öfkeli film serisi, aksiyon dolu sahneleri ve araba kombinasyonları ile ünlü olsa da, özellikle bir film sayesinde “aile” kelimesinin aşırı kullanımından filizlenen mizah akımı ile de bilinir. Hızlı ve Öfkeli serisi Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster ve Paul Walker’ın oynadığı basit bir soygun filmi olarak başladı. Bugün itibariyle seri toplamda 12 filme kadar ilerledi ve sonuncu filmlerinin 2023’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Her Hızlı ve Öfkeli filminin en az iki ortak noktası vardır: abartılı araba sahneleri ve “aile”den bahseden bir karakter. İlk film sokak yarışlarının iplerini gösteren hikayeleri anlatıyordu. İhanet, aksiyon, gizli polisler ve tabii ki aile bunların arasında yer alıyor.

İkonik aile akımı, aynı yıl piyasaya sürülen Hızlı ve Öfkeli 9 sayesinde 2021’de viral olmaya başladı. Akım genelde ünlü film ve dizi sahneleriyle birlikte bu sloganı kullanıyor. Bazı durumlarda kişinin kişisel videosuyla da birleştiği oluyor. Ayrıca filmlerin her birinde aile kelimesinin kaç kez söylendiğini sayan bir YouTube videosu da oldukça ilgi gördü, sayı tam olarak 33 çıktı.

Niçin Sürekli Aile Her Şeydir Deniliyor?

Arabalar ve yarışlar Hızlı ve Öfkeli filmlerinin temel öğeleridir, ancak hepsini bir arada tutan şey kapsayıcı aile temasıdır. Bir sokak arabası yarışı filmi olarak başlayan film, aslında akraba olup olmadığına bakmaksızın birbirini kollamakla ilgili bir seriye dönüştü ve günün sonunda, Dominic Toretto’nun dediği gibi “her şey aileyle ilgiliydi”.

Birbirleriyle yakın bağlar kuran karakterler, onları hem birbirlerine hem de izleyen izleyicilere sevdirdi. En zorlu savaşları bile birlikte göğüsleyen aile konsepti, sanki mükemmel bir akım için yapılmış gibi.