21. Yüzyılın en iyi dizisi, uzun bir ödül listesine sahip Breaking Bad’i bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyoruz. Dizinin üzerinden geçen birçok kötü karaktere rağmen hayran duyulan tek bir karakter oldu ve bu herkesin bildiği Gustavo Fring idi. Siyahi tenli karakter karşımıza en en son Far Cry 6 oyununda çıkmıştı. Peki ya dizinin üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen onu bu kadar etkileyici kılan şey tam olarak neydi?

Buradan sonra ona Gus diyeceğiz, malum kendisi de öyle istiyor. Gus’ın tanımlayıcı en büyük özelliği, sürdürdüğü samimi ve sade dış görünüşüdür, ön işlerini yönetmede aktif rol alır ve çalışanları bizzat denetler, Los Pollos Hermanos restoranlarında müşterilere hizmet eder. Doğru söyleyin, en başta hiçbirimiz onun bu denli bir karakter olduğunu düşünmüyorduk. Klasik bir restoran müdürü.

Muhtemel bir sosyopat ve çok eyaletli bir meth dağıtım beyni olmasına rağmen Gus, halka açık uygunluk profilini dikkatli bir şekilde korur, dikkat çekici bir şekilde DEA’ya (dizide kullanılan ana maddenin karşıtı kuruluş) bağışlar yapar. Kendinin de dediği gibi “Görünürde saklanmak” planının bir parçası tam da bu.

Başlangıçta “çok takdire şayan, çok kibar” olarak tanımlanan bir karakteri oynaması teklif edilse de o karakteri bir tür sırrı varmış gibi oynamaya karar verdi. Esposito bu sırrın ne olduğunu bilmeden, Gus’ın büyüyen bir karakter olarak sahip olduğu potansiyeli anladı, bu nedenle o sırada gerçekleşen konuk oyuncu tekliflerini reddetti ve diziye devam etmekte ısrar etti. Esposito, Gus’ın sakinliğini elde etmek için diziden bağımsız olarak aldığı yoga derslerini dile getirdi ve karakteri bizlere iyi bir dinleyici olarak aktardığını söyledi.

Walter White ile Karşılaştırıldığında Nasıl Bir Karakter?

Walter akıllı bir karakter olsa da Fring kadar iyi olamadığı bazı sorunları vardı. Fring daha disiplinliydi. Walter’dan daha mantıklı bir zihne sahipti ve egosunun kazanmanın önüne geçmesine asla izin vermedi. Yaklaşımında daha metodikti ve daha yüksek bir öz kontrol seviyesine sahipti. Ayrıca insanlarla daha iyi anlaşıyordu. Walter’ın insanları anlamak ve onlarla çalışmak için mücadele ettiğini tekrar tekrar dizide gördük. Walter sosyal olarak beceriksiz olmasa da sosyal olarak tam zeki bir karakter değildi.

Gus insanlara bakıp onları neyin tiklediğini görebiliyordu. Bunun en iyi kanıtı Walter’ı onun için çalışmasında manipüle etmeyi başarmasıdır. Walter tabii ki ne yaptığını biliyordu ama egosu yüzünden kendine engel olamıyordu. Sadece bu da değil, Gus neredeyse 20 yıl boyunca kimsenin şüphelenmesine gerek kalmadan dış dünyadan kolayca ayrılabildi. Walter’ın asla başaramayacağı bir şey.