Potansiyel büyüler için Harry Potter filmlerinin amaçlarına göre süper aptalca olan büyülerle dolu olduğu açıkça bilinen bir şeydir. Bazıları birçoğumuzun zayıf noktası olsa da okuyunca neden var ki diyeceğiniz bazı büyüleri bugün sizler için derledik.

Sternius

Büyü kullanarak rakiplerini etkisiz hale getirmenin, çarpıcı tılsımlardan silahsızlandırma büyülerine kadar pek çok yolu vardır, ancak daha benzersiz ve aptalca yollardan biri ‘Sternius’ büyüsüdür. Sternius kendisine vurulan cadı veya büyücünün hapşırma nöbeti geçirmesine neden olacak karanlık bir tılsımın efsunudur. Bir rakibin dikkatini dağıtmak için etkili bir yol olabilir, ancak garip bir yol olduğu gerçek.

Ayak Tırnağı Uzatma Büyüsü

Büyü adından da anlaşılacağı üzere söylediklerini yapar ve kurbanının ayak tırnaklarını endişe verici bir oranda uzatır. Harry Potter filmlerindeki en huzursuz ve ürkütücü sahnelerden biri olsa da, Harry bunu kitaplarda Crabbe’ye karşı birçok kez kullandı.

Sümüklüböcek Kusma Tılsımı

Belki de Harry Potter’daki en bilinen aptalca büyü, Ron Weasley tarafından Sırlar Odası’nda gerçekleştirilen ve geri tepmiş olan sümüklüböcek kusma büyüsüdür. Büyü biraz şeker pekmezi ile çabucak iyileştirilebilir. Birinin üzerinde oldukça mide bulandırıcı bir şaka yapmak istemenin dışında birinin bu tılsımın yararlı olduğuna neden inanacağını hayal etmek zor.

Melfors Jinx

Bu büyü aslında kurbanın kafasını balkabağına çevirmekten ziyada kafalarını bir balkabağıyla kaplar ve dışarıdan bakanların dönüştürülmüş gibi görünmesini sağlar

Glisseo

Aptalca bir büyü olması tamamen yararsız veya pratik olmaması anlamına gelmiyor. Glisseo örneğinde olduğu gibi, güvenlik önlemleri veya hızlı bir kaçış gibi belirli durumlarda bu büyüler biraz yardımcı olabilir.

Büyü merdivenleri pürüzsüz hale getirerek onları derme çatma bir kaydırak haline getiriyor. Hermione bunu Hogwarts Savaşı sırasında Altın Üçlü’nün Ölüm Yiyenlerden kaçabilmesi için kullandı. Ara sıra pratik olmasına rağmen bu büyünün neredeyse çocuksu doğası onu Harry Potter’daki en saçma büyülerden birisi yapıyor.

Rictumsempra

İstemsizce dans etme, sümüklü böcek kusma ve balkabağı kafaları aptal ve eğlencelidir, ancak gıdıklama büyüsünden daha aptal ve gereksiz bir şey olamaz. Doğuştan çocuksu olan bu şey, aynı zamanda Rictumsempra’ya yakalananların da kaderidir.

Sıklıkla bir oyalama taktiği olarak kullanılan (gerçekten başka ne işe yarayabilir ki), Gıdıklama Büyüsü şiddetli kahkahalara neden olur. Harry’nin bu büyüyü Voldemort ile ciddi bir savaşta kullanacağını hayal edin, cidden komik olurdu.