Joe ve Anthony Russo tarafından yönetilen 2018 Marvel Studios filmi Avengers gişe rekorları kıran Infinity Saga’nın zirvesine oynadı. Avengers ve Galaksinin Koruyucuları ilk kez Thanos’u yenmek için bir araya geliler. Ne yazık ki cesur bir mücadeleye girişmesine rağmen, Mad Titan altı Sonsuzluk Taşının tamamını toplamayı ve evren nüfusunun yarısını yok etmeyi başardı.

Avengers: Infinity War’ın piyasaya sürülmesinden bu yana Star-Lord, Titan’daki çöküşü nedeniyle çok fazla tepki aldı. O Iron Man, Spider-Man ve Doctor Strange gibi kahramanlarla bir araya geldi ve Thanos’u bir şekilde pusuya düşürdüler. Plan oldukça iyi çalışıyordu ta ki Quill, kötü adamın Vormir’de Ruh Taşı’nı elde etmek için Gamora’yı öldürdüğünü öğrenene kadar. Duygularını kontrol altında tutamayarak, Mad Titan’a öfkeyle vurmaya başladı ve Sonsuzluk Eldiveni’ni ondan çalmak için yaptıkları planı rayından çıkardı.

Ancak, bu olayı yalnızca Star-Lord’un hatasına sabitlemek haksızlıktır. Avengers: Infinity War’da kahramanların yenilgisine katkıda bulunan başka faktörlerde vardı. Fark şu ki Quill hariç, Mad Titan ile uğraşırken hata yapan herkes yaşamaya devam etti. Kaptan Amerika, evreni kurtarmak için Vision’ı feda etmeyi inatla reddedince hata yaptı. Iron Man’in Titan’da Thanos’a karşı savaşma kararı, kötü adamın Zaman Taşı’nı elde etmesini yalnızca kolaylaştırdı. Son olarak, Thor’un tam kafasına isabet almaması Thanos’un başarılı olmasında rol oynadı gibi gibi. Ancak üçü de Avengers: Endgame’de hatalarını çoktan telafi etmişti. Karakterler zaman soygununda da riskli bir göreve gittiler. Tony Stark kötü adamın tehditlerinden arınmış bir evrenin geleceğini sağlamak için hayatından bile vazgeçti.

Star-Lord’un varlığı ortadan kaldırıldığından kendisini bu gaftan kurtarma şansı olmadı. Bu şu soruyu akla getiriyor: Quill hatasını nasıl telafi edebilirdi? Bu soruya cevap vermek ne yazık ki mümkün değil. Mad Titan şimdi öldü. Kutsal Zaman Çizelgesi’nin Sonsuzluk Taşları artık yok, Steve Rogers ise zaman soygununda kullandıkları Taşları orijinal ayarlarına döndürdü. Bu nedenle kendini aklamanın gerçekten doğrudan bir yolu yok. Bunun yerine yapabileceği tek şey Thanos gibi tehditlerin bir daha ortaya çıkmamasını sağlamaktır. Ayrıca duygusal değişkenliğinin temel nedeni olan annesinin ölümünden kaynaklanan travmayı nihayet ele alması da yardımcı olacaktır. Bu şekilde Galaksinin Koruyucuları için daha etkili bir lider ve genel olarak daha iyi bir kahraman olabilir.