Thanos, artık Marvel Sinematik Evreninde ilgili bir karakter olarak yaşamıyor ancak izleyicilerin zihnine yerleştirdiği yıkım yolunu unutmanın hiçbir yolu olmadığı için hayranlar her geçen gün yeni fikir ve görüşler sunmaya devam ediyor. Güç bağımlısı Titan’ın evreni bir denge yeri yapma isteğini gerçekleştirmekten başka bir amacı yoktu. Thanos, gittiği her yerde bir yıkım yolculuğu başlattı ve Sonsuzluk Taşı’nın altısını da elde etme arayışı, kan dökülmesi ve soykırım tarafından nasibini aldı. O, evlat edindiği kızları Gamora ve Nebula da dahil olmak üzere yolunda duranlara merhamet etmedi.

Thanos’un Gamora’yı Ruh Taşı için feda ettiğinde ona olan sevgisine tanık olmak izleyicileri şok etti. Karakterin yüzündeki yaşları görmek aldatıcı ve inandırıcılık arasında gidip gelse de sonuç hepimizin düşündüğü gibi olmayabilir. İzleyiciler film boyunca Thanos’un bir kalbi olup olmadığı fikrini anlayamadılar, Gamora bile üvey babasının kimseyi sevebileceğine inanmıyordu. Seyirci, Thanos’un kötülüğüne maruz kalan Nebula’ya karşı Gamora için ender bir sevgiye sahip olacağı varsayıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Thanos’un aslında Gamora’yı sevmemiş olabileceğini öne süren bir teori ortaya çıktı.

Thanos Kızlarını Gerçekten Seviyor muydu?

Tartışmalı görüşlere rağmen hayranlar, Thanos’un etrafındaki hemen hemen herkesle simbiyotik bir ilişkisi olduğu ve Gamora’nın bir istisna olmadığı konusunda hemfikir olabilirler. Bunu söylemenin kolay bir yolu yok ama Thanos’un Gamora ile ilişkisinin açıkça duygusal istismar olduğu kabul ediliyor. Duygusal istismar, sözlü tehditleri, zihinsel veya duygusal acıya neden olmayı veya mağdurun tehdit altında, yetersiz, utanmış veya aşağılanmış hissetmesine neden olan fiziksel olmayan eylemleri içerir. Infinity War’da Thanos’un Gamora’yı korkuttuğu, manipüle ettiği veya küçümsediği birçok sahne vardı. Thanos, Nebula’ya Gamora’nın önünde Ruh Taşı’nın yerini ortaya çıkarması için işkence yapmaktan aşağıda değildi. Thanos yine Gamora’yı Star-Lord’u tehdit etmek için canlı bir kalkan olarak kullandı ve evlatlık kızıyla alay etti. Zaferi ve başarısı için kızını ciddi bir şekilde küçümsemeye çalışıyordu. Hayatını bağımlısı olduğu şeyle sürdürmek için Gamora’yı manipüle etmeye takıntılıydı. O film boyunca Gamora’ya birkaç dakika yumuşaklık göstermiş olabilir, ancak bunlar yapılan zihinsel tacize değmediği açıkça ortada.

Nebula fiziksel istismar olan daha belirgin bir istismar biçimini aldı. Infinity War’daki işkence sahnesini bir kenara bıraksak bile Nebula, babasından ömür boyu şiddete uğradı. Thanos, neredeyse bir ritüel gibi Nebula’yı ne zaman eğitse kız kardeşiyle bir yarışmaya girmesi için teşvik ederdi. Nebula, Gamora’ya karşı her kaybettiğinde Thanos, Nebula’yı kız kardeşine eşit yapmak istediği kisvesi altında makinesinin bir parçasını değiştirirdi ve bunun yine gün sonunda yalan olduğu ortaya çıktı. Titan, aksine Nebula’yı Gamora’dan daha aşağı bir biçimde yaptı, ancak yine de Nebula’nın kız kardeşine karşı olan müfrezesini beslemek için karşılaşmalarını teşvik etti.

Bu teori Thanos’un kızlarına olan sevgisinin neden orantısız olduğunu açıklıyor. İzleyiciler, Thanos’un kızlarından birini sevdiğine ve diğerinden nefret ettiğine inanıyordu, ancak gerçek şu ki ikisi de onun haksız faydacı sevgisinin kurbanlarıydı. Bu yanlış anlama fiziksel istismar doğasının duygusal istismardan daha belirgin olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ortaya atılan teori bu şekildeydi, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?