Bir zamanların en iyi yayın hizmetlerinden biri olarak lanse edilen HBO Max’in geleceği, birçok Warner Bros yapımının yanında hayranlarında kafa karışıklığına neden olan bir dizi sert kesinti ve iptal nedeniyle artık belirsiz görünüyor, peki tam olarak ne oluyor? Kurumsal yeniden yapılanma nedeniyle kısa süre içinde HBO Max’e büyük değişiklikler gelecek ve akış hizmetinin uzun vadeli bir geleceği olup olmadığı o zaman belli olacak. Bu hala gelişmekte olan bir hikaye olsa da, cevaplanabilecek birkaç önemli soru var.

HBO Max, ilk olarak 2020’de Warner Bros’un akış platform savaşlarına yeni bir rakip olarak piyasaya sürüldü. Adı HBO Now ve HBO Go gibi HBO’ya özgü isteğe bağlı hizmetlere benzese de HBO Max, stüdyonun Cartoon Network’ten Cinemax’e kadar uzanan onlarca yıllık filmleri ve TV kanalları da dahil olmak üzere tüm Warner Bros. içeriklerini barındırıyordu. Warner Bros., 2021’deki tüm sinema sürümlerini aynı anda platformda yayınlamak ve Friends: The Reunion gibi yüksek profilli etkinlikler düzenlemek de dahil olmak üzere HBO Max’e büyük ölçüde önem verdi.

Ancak Warner Bros Discovery’nin hızlı iptalleri ve değişimleri Hollywood’da bile şok edici düzeyde fark edildi. Örneğin Disney, Fox’un film bölümünü satın aldıktan sonra geliştirilmekte olan birçok Fox projesini yayınlamaya devam etti, oysa zaten çoğu bitmiş olan HBO Max içerikleri gün ışığını görmeyecek gibi görünüyor.

Neden Bu Kadar Çok İçerik Kaldırılıyor?

Daha önce yayınlanmış birkaç HBO Max orijinal filmi platformdan sessiz sedasız kaldırıldı. Bunlar, platforma özel olarak yayınlanan ancak iyi performans göstermediği görülen içeriklerdi. HBO Max içerik kataloğunu düzenli olarak genişletti, ancak önümüzdeki aylarda çok daha fazla HBO Max içeriğinin kaldırılması planlanıyor. Bunları yaparak vergi maliyetlerini düşürmenin yanı sıra, HBO Max orijinallerinin kaldırılması, Discovery+ akış hizmetiyle birleşmeye hazırlanan şirkete kolaylık sağlıyor olabilir.

Türkiye Planları Ne Durumda?

Yeni ortaklar şu anda adeta sıkı yönetim uyguluyor. Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye operasyonlarını hızla ilerleten platform, yeni duyurular arasında bu gelişi askıya aldığını duyurdu. Henüz tamamiyle iptal edilme gibi bir durum söz konusu değil, ancak yeni planlar şirket hakkında bazı öngörülebilir varsayımlar yapmamızı sağlıyor.

Platform son iki yılda oldukça olumlu bir itibar kazandı, ancak yeni yönetim altında yaratıcı hırs yerine şu anda kar marjlarına odaklanılıyor, bu da HBO Max aboneleri, DC hayranları, diğer film severler için kötü bir haber olabilir. Yeni gelişecek duyurular için takipte kalın.