Richard Madden’ın Ikaris’i, Marvel’s Eternals filminde MCU’nun kendi Superman’i olarak nitelendiriliyor ve bağlantı, filmin kendisinde doğrudan bir referansla güçlendiriliyor. Ikaris ve Man of Steel arasındaki karşılaştırmalar, özellikle yeni filmin pazarlaması sırasında oldukça yaygındı. Ikaris’in televizyon tanıtımlarındaki görüntüleri ve fragmanlar, onun tanıdık güçlerini ve yeteneklerini DC Comics ikonu Superman ile ilişkilendirdi.

Çizgi romanlarda Superman’in Marvel muadili Hyperion’dur, ancak MCU bunun yerine bu rolü yeni gelen Ikaris’e veriyor gibi görünüyor. Ikaris Efsanevi çizgi roman yazarı ve sanatçı Jack Kirby tarafından yaratıdı ve çizgi romanlara dahil oldu. MCU’da ise on baş karakterden biri olacak. Çizgi romanlarda tanıtılan kavramlara uygun olarak, Marvel’in Eternals filmi kozmik enerjiyle beslenen süper güçlü ölümsüzlerin savaşına odaklanıyor.

Kadim düşmanları Deviant’larla günümüzün bir savaşının, Eternals’ı açığa çıkmarması bekleniyor. Gelmiş geçmiş en güçlü karakterlerden bazıları olarak tanımlanan Eternals, beyaz perdeye merakla beklenen girişlerini yaptıklarında her şey daha da netleşmiş olacak. Gılgamış’ın Thanos’la aynı seviyede olduğu düşünülüyor, oysa Ikaris ve Superman arasındaki karşılaştırmalar karakterin neler yapabileceği hakkında çok daha fazla şey söylüyor. İşte Marvel Comics’te yer alan Ikaris’in kim olduğu, neler yapabileceği ve Superman ile nasıl bağlantı kurduğu.

Marvel DC’nin Superman’ine Açıkça Referans Verdi

Bir Eternals klibinde, çocuk Ikaris’e bakar ve “ Bu Superman! Pelerinle ve gözlerinden lazer ışınları fırlatıyor!” der Ikaris’in cevabı ise pelerin takmadığı yönündeydi. MCU’nun kendi evreninde hiçbir zaman bir DC süper kahramanını doğrudan kabul etmediği göz önüne alındığında, Eternals’da Superman’e yapılan selam düşünceleri tersine çevirdi.

Marvel Comics’te Ikaris Kimdir?

Ikaris, Eternals’ın orijinal lideri olmasa da, hem kendi türlerini hem de insanlığı kurtarma çabalarında merkez bir role sahip oldu. Ikaris, yıllar sonra Deviant’lara karşı tutumuyla ilgili olarak Eternals’ın arasında ateşli bir figür olarak ortaya çıktı. Kendini kötü adamları yenmeye adamış olan Ikaris, müttefiklerinin her zaman desteğini almasa da zamanının çoğunu onları arayıp planlarını bozmak için harcadı. Eylemleri, savaşa pasif bir yaklaşım benimseyen Thena ile sık sık çatışmalara neden oldu. Sonunda, ikisi bir kavga yaşadı. Thena’ya öfkelenen Ikaris, onu bir dövüşe davet etti ve başarılı oldu. Eternals’ın yeni lideri konumunda söz sahibi oldu.

MCU’nun Ikaris’i, Superman’le Nasıl Karşılaştırılır?

Marvel, MCU için ‘görünüşte dönüşüm’ ve ‘telepati’ gibi Ikaris’in güçlerinden bazılarını çizgi romanlarda bıraktı, ancak kozmik göz ışınlarını, süper gücü ve uçuşu halen yerinde duruyor. Açıkçası, MCU’nun Superman’i olarak görülmesinin temelini oluşturan şey de bu üçü. Ancak çizgi romanlarda da bu güçlere sahip olmasına rağmen, Ikaris asla bir Superman klonu olarak görülmedi. Bunun temel nedeni, tüm Eternals’ın orijinal olarak sadece Ikaris’ten ziyade Superman ile karşılaştırılabilir olmasıdır. Klasik çizgi romanlarda Gılgamış ve Sersi gibi karakterler de savaşta uçarak rakiplerine kozmik göz ışınları fırlatırdı. MCU, her karakterin doğası gereği farklı olduğunu kanıtlamak için Eternals’ın güçlerinde önemli değişiklikler yapmadan önce her Eternals bu özelliklere sahipti.

Ayrıca DC Comics karakteriyle yapılan karşılaştırmaların çoğu, 1970’lerde ve 1980’lerde çok daha belirgin bir Superman karikatürü olan Hyperion’a atfedildi. Ancak Hyperion MCU’da mevcut değil ve yakın zamanda da gelecek gibi gözükmüyor. Eternals, Superman-vari yeteneklerini Ikaris ile sınırlayarak aralarındaki benzerliklere çizgi romanlardan daha fazla dikkat çekmek istemiş olabilir ve en azından karakterin geleceğinin çok daha uzun olacağını umuyoruz.