Netflix Türkiye’de yayınlanmış, farklı türlerdeki 45 diziyi sizin için derledik. Listede Netflix’in çekmediği yani orijinal olmayan Breaking Bad gibi yapımlar yok, onun yerine orijinal Netflix dizileri yer alıyor. Eğer dizi arayışındaysanız, IMDb puanlarına göre sıraladığımız tüm yapımlara göz atmanızı tavsiye ederiz

House of Cards [8,7]

Siyaset dünyasının sınırlarını anlamanızı sağlayan House of Cards, sert bir biçimde politik gerilim işleyen bir baş yapıttı. Oyunculukların her daim üst düzeyde olduğu dizinin kırılma noktası, başrol Kevin Spacey’in değişmesiydi. Skandallardan kaynaklanan bu haklı değişim, dizinin sonunu getirdi. Yine de baştan sona izlenmesi gereken yapımlardan.

Stranger Things [8,7]

Bir takım tuhaf olaylarla, bir takım tuhaf insanların dizisi Stranger Things, tam bir kült haline geldi. Basit bir gençlik dizisini, eşsiz bir gerilim ve korku unsurlarıyla birleştiren Netflix’in en iyi ve en kârlı işlerinden birisi oldu. Dizinin 3. sezonu olayı Rusya’ya kadar taşıdı, dizi 2022 yılında yayınlanacak ve nasıl olacağı ise merak konusu.

Better Call Saul [8,7]

AMC’nin efsane dizisi Breaking Bad’in spin-off’u niteliğinde olan Better Call Saul, daha sonradan Netflix orijinal dizisi olarak yayın hayatına devam etti. Breaking Bad dizisinde ana kahramanlarımızın paçasını kurtardığı kadar onları belaya da sürükleyen, kurnaz avukat Saul Goodman’ın hikayesini izlemeye devam ediyoruz. Dizinin en az Breaking Bad kadar iyi olduğunu söylemesek olmaz.

The Queen’s Gambit [8,7]

Sıra dışı bir satranç oyuncusunun çocukluğundan itibaren hayatının önemli anlara tanık olduğumuz The Queen’s Gambit dizisi, Netflix’in son yıllarda yayınladığı en dikkat çekici işlerden birisiydi. Satrancı sevmeyenlere bire satranç sevdiren hikaye anlatımı ile hâlâ izlememiş olanlar için büyük bir lütuf.

Narcos [8,8]

Netflix’in belki de en iddialı projelerinden olan Narcos, ünlü uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın öyküsüne odaklanıyor. Bu öykü, sıradan öykülerden daha kanlı ve soluksuz. Escobar’ın sonunu konuya ilgi duyan herkes biliyor, ancak o acınası sona nasıl ulaştığını, gerçek görüntülerle bu dizi ilk defa göstermişti. Narcos, böyle bir girişin ardından Escobar ve sonrasına odaklanan hikâyelerle devam ediyor.

Black Mirror [8,8]

Modern dünyayı, popüler kültürü, bilgi endüstrisini eleştirirken, aynı zamanda Netflix’te yayımlanarak çelişkilere neden olan dizidir. Bazı bölümleri üzerine kitaplar yazılabilir, tek başlarına ayrı dizilerin konuları olabilirler. İzleyin, düşünün, konuşun ve asla unutmayın: ‘Korku, insânlara istediğini yaptırabilmek için kıymetli bir araçtır.”

Peaky Blinders [8,8]

1919 yılında İngiltere’nin Birmingham kentinde geçen dizi Thomas Shelby liderliğindeki bir grup gangsterin şehri ele geçirme macerasını anlatıyor, 2013 yılında başlayan dizi, Netflix bünyesinde geçtikten sonra baya değişti diyebiliriz. Eğer suç dizilerinden ve dönem dizilerinden hoşlanıyorsanız, göz atmayı unutmayın.

Dark [8,8]

Küçük bir Alman kasabası Winden’de geçen Dark, bir çocuğun kaybolmasıyla birlikte yaşanan gizemli olaylar bütününü konu alıyor. Dark, bir dönemin en çok konuşulan dizilerinden biriydi. Hikayenin oldukça karışık olması hayranlar içinde merak duygusu uyandırdı ve adeta bir kartopu etkisiyle büyüdü.

The Last Dance [9,2]

Spor tarihinin en etkili isimlerinden basketbol oyuncusu Michael Jordan’ın parladığı döneme ve forma giydiği takım Chicago Bulls ile yaşadıklarına yakından bakıyoruz. 1990’lı yıllarda basketbolun dünya çapındaki yükselişine ön ayak eden olaylar, gördüğünüz en iyi diziden daha iyi hisler yaşatabilir.

Our Planet (Gezegenimiz) [9,3]

Belgeselin ana mesajı ilk defa Dünya’da yaşayan bir tür, geleceğin nasıl olacağını belirleyecek. O tür biziz. (Öyle diyor) Belgesel, insanların kendilerine Dünya için ne yaptıklarını, ne yapılması gerektiğini sormalarını sağlıyor. Karmaşık bir mesele ama bu belgesel size konuyu çok iyi anlatacak.