Tüm zamanların en iyi dizilerini referans noktası olarak kullanmak için en uygun yer IMDB’dir. IMDB’deki yüz binlerce kullanıcının derecelendirmesine dayanarak, şimdiye kadar yaratılmış en iyi senaryolu dizilerin bir listesini derledik.

True Detective (9.1)

Gerçek suç belgeselleri tamamen günümüzün tıklım tıklım kültürüne kök salmış durumda, ancak hala inanılmaz suç dramaları için güzel konular var, True Detective’in bunu ilk sezonuyla kanıtladığı ortada.

Sherlock (9.1)

Sherlock Holmes, hikayesini çeşitli ortamlarda yayınlanmış bir karakterdir. Ancak, IMDB’de en yüksek puanı alan Sherlock BBC’nin yayınladığı versiyonudur. Sherlock ve Watson olarak sevilen Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın başarılı kariyerlerini başlatan şey bu diziydi.

Her bölüm yaklaşık 90 dakika sürüyor ve Sherlock’un ortaya çıkardığı her gizem bir film gibi hissettiriyor. Ustaca çekilmiş, zekice oynanmış ve daha fazlasını istemenize neden olacak bazı olay örgüleri içeriyor.

Avatar: Son Hava Bükücü (9.2)

Bu listede bir animasyon gösterisi bulmak sizi şaşırtabilir. Dizi 61 bölüm içeriyordu. 2005’ten 2008’e kadar Nickelodeon’da yayınlandı ve neredeyse her bölümü övgüyü kazandı.

The Sopranos (9.2)

Bu listede birçok HBO yapımı görmeye hazır olun. Bu yoğun konulu dizi, New Jersey’li bir mafya patronunun, bir yandan psikiyatrik yardım ararken, diğer yandan aile sorunları ile iş sorunlarını dengelemekle uğraşan hikayesini anlatıyor. James Gandolfini ve Edie Falco gibi isimlerin mükemmel performanslarıyla yönetilen The Sopranos, kısa sürede dünyayı kasıp kavuran bir yapım haline geldi.

Rick Ve Morty (9.2)

Burada ikinci kere gördüğümüz animasyonlu bir dizimiz var. Cartoon Network’ün Adult Swim ağında yayınlanan Ricky ve Morty, kısaca kültürel bir fenomenin tanımıdır. Şov, çılgın bir bilim adamı (Rick) ve torunu (Morty) etrafında çılgın boyutlar arası maceralara karıştığı olaylara odaklanıyor. Gösteri, izleyicileri büyüleyen ve neredeyse eşsiz bir kült seyirci oluşturan benzersiz bir komedi tarzına sahiptir.

The Wire (9.3)

The Wire ve yine HBO. Baltimore’da geçen dizi kolluk kuvvetlerinin ve suçluların iç içe geçmiş hayatlarını gösteriyor, hikayeyi gerçekçi bir şekilde anlatan dizi birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi dizisi rafında tartışılıyor. Bu tartışmalara rağmen,The Wire dönemi boyunca hiçbir önemli ödül kazanmadı.

Game Of Thrones (9.3)

Şimdiye kadar yaratılmış en iddialı dizi. Game of Thrones, tarihin en pahalı yapımları arasında yer alan destansı bir diziydi. Çoğu zaman bunun gibi bir fantezi hikayesi kitlelerin ilgisini çekmezdi, ancak reyting rekorları kıran dizi çapraz bir hit oldu. Final bölümü büyük hayal kırıklığı yaşattı, bu olay yüzünden puanlarda oynamalar oldu, iş böyle olmasaydı muhtemelen daha üst sıralarda yer alırdı.

Band Of Brothers (9.4)

Band of Brothers dizisi çılgın bir şekilde etkileyiciydi. HBO mini dizisi on bölüm sürdü ve bir gişe rekortmeni dizinin 125 milyon dolar bütçesi vardı. İhtiyaç duydukları tüm yönleri uyguladılar ve izleyicilere otantik hissettiren bir deneyim yaşattılar. Band of Brothers, En İyi Mini Dizi dalında hem Emmy hem de Altın Küre kazandı.

Chernobyl (9.4)

İlginç bir şekilde, listedeki en son program da bir başka HBO yapımı olan Chernobyl, 1986 nükleer felaketini ve ardından gelen dayanılmaz kirliliği anlatan yapım 2019’da yayınlandı, beş bölümlük bir mini diziydi.

Breaking Bad (9.5)

Dizi tarihinde hiç bu kadar sıkı yazılmış bir drama olmamıştı. Breaking Bad hayranları beş sezon boyunca, her bölümdeki her sahnenin önemli olduğunu ve bir şeye doğru inşa edildiğinden emindi. Dizi, kanser teşhisi konan kimya öğretmeni Walter White’ın eski öğrencisiyle meth pişirmek ve satmak için ortak olan hikayesini anlattı.

Dizide rol alan Bryan Cranston ve Aaron Paul, iki baş karakterin inanılmaz tasvirleriyle birçok ödül kazandı. Breaking Bad, yayın tarihi boyunca hiçbir zaman kalitede bir düşüş yaşamadı.

SONRAKİ:

IMDB’YE GÖRE ÜÇ SAATTEN UZUN 21. YÜZYILIN EN İYİ 8 FİLM