Süreleri üç saatten fazla olan filmler 20. yüzyılda olağandışı olmasa da, günümüz sinemasında çok daha az sıklıkta görülür. Ancak, 21. yüzyılda bu uzunlukta bir film geliştirildiğinde, genellikle düzinelerce aktörün yer aldığı destansı bir hikayeyi veya iki karmaşık karakter arasındaki samimi bir aşk hikayesini tasvir etmek gerekir.

Süper kahraman türü gişeye hükmetmeye devam ederken, Netflix gibi kârlı yayıncılar film yapımcılarının tutku projelerini oluşturup dağıtmalarına yardımcı oluyor. Filmlerin birçoğunu Netflix’te bulabilirsiniz. Destansı çizgi roman filmleri, onlarca yıllık gangster dramaları ve son derece ünlü yabancı sanat filmleri arasında, bu filmler son derece uzun çalışma sürelerinden en iyi şekilde yararlandı.

King Kong (2005) – IMDB 7.2

Bazı eleştirmenler ve izleyiciler King Kong için Jimmy’nin SS Girişimi’ndeki dolambaçlı alt konusu gibi hiçbir yere varmayan birçok alt konu olduğuna inanıyor. Hikaye, insanların neden Kafatası Adası’na sefere çıktığını ustaca anlatıyor.

Mavi En Sıcak Renktir (2013) – IMDB 7.7

Şaşırtıcı bir şekilde, 21. yüzyılda vizyona giren üç saatlik filmlerin çoğu büyük gişe rekorları kıran filmlerdir, en azından dev film stüdyoları tarafından finanse edilmektedir. Bununla birlikte, Mavi En Sıcak Renktir 180 dakikalık çalışma süresine ulaşan birkaç bağımsız filmden biridir ve son 10 yılın eleştirmenlerin en beğenilen filmlerinden biridir. Mavi En Sıcak Renktir, genç bir eşcinsel çiftin sıkıntılarınıbtakip ederken, romantik bir ilişkinin sinemadaki en gerçekçi tasvirlerinden birini anlatıyor.

İrlandalı (2019) – IMDB 7,8

İrlandalı filmi gelişmiş görsel efektlerin, inanılmaz bir hikayenin ve köklü bir oyuncu kadrosunun mükemmel bir birleşimiydi. Joe Pesci, filmde çalışmak için emekli oldu ve çabalarından dolayı Oscar’a aday gösterildi.

Uzun çalışma süresi, Pesci, Robert De Niro, Al Pacino ve ekibin geri kalanının karakterlerini tamamen geliştirmelerine izin verdi, böylece izleyiciler filmin ana ahlaki yozlaşma temasını anlayabildi.

Kış Uykusu (2014) – IMDB 8.1

Yaklaşık 3 saat 20 dakika süren Kış Uykusu, Türkiye’de zengin ve fakir arasındaki farkları anlatan destansı bir dramadır. Film, Kapadokya’da bir oteli olan ve odalarını bölgedeki çok daha yoksul insanlara kiralayan zengin bir eski aktörün hikayesini anlatıyor. Kış Uykusu 2014’te Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı. Ayrıca bir Türk filmini listede görmek gurur verici.

Zack Snyder’ın Adalet Birliği (2021) – IMDB 8.1

Warner Bros, konu sinematik evrenlerine geldiğinde hep Marvel ile rekabet edip onu yakalamaya çalışsa da, stüdyonun tamamen farklı yaptığı bir şey vardı. WB, yönetmenlerin DC filmlerini sinemalarda gösterime girdikten aylar sonra Blu-ray’de yayınlamalarını bir alışkanlık haline getirdi. Ancak Zack Snyder’ın Justice League’i bunu başka bir seviyeye taşıdı.

Warner Bros, projeden çıkarıldıktan yıllar sonra Snyder’a vizyonunu gerçekleştirmesi için fazladan 70 milyon dolar verdi. Bazıları Zack Snyder’ın Justice League’inin para kaybı olduğunu düşünse de, deney kritik ve akıcı bir başarıydı. İlk kurgunun IMDb’deki 6.1’i ile karşılaştırıldığında, dört saatlik yeni versiyon Superman’in nasıl yeniden dirildiği ve Aquaman’in neden ekibe katıldığı gibi orijinal filmin birçok olay örgüsünü düzelttiği için daha yüksek puan aldı.

The Wolf of Wall Street (2013) – IMDB 8.2

The Wolf of Wall Street tam 180 dakika ve bir Wall Street harikası olan Jordan Belfort’un gerçek hikayesini anlatıyor. Sonuç ustacaydı, çünkü başka hiçbir yönetmen, Scorsese kadar sosyal hiciv ve kötü davranışı yüceltmek arasındaki gergin ipte yürüyemezdi. Film hiçbir zaman fazla uzun hissettirmedi, hayranlarını dört saatten fazla süren yapımda kolay kolay sıkılmayacakları dile getirildi.

Avengers: Endgame (2019) – IMDB 8.4

Endgame filmi, her MCU kahramanını büyük boyutlu tek bir filmde birleştirme vaadini yerine getirdi. Bu, filmin son on yılda hayranların en sevdiği tüm kahramanları, kötü adamları ve izleyicilerin sevdiği ilişkileri içermesi için yeterli olan üç saatlik çalışma süresi sayesinde mümkün oldu. Filmin başarısının büyük bir kısmı, karakterinin ustaca ele alınmasıydı. Russo kardeşler, her ana karaktere Kaptan Marvel’in Thanos’la doruk noktasına ulaştığı an gibi parlayacakları bir an sağladı.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) – IMDB 8.9

Peter Jackson’ın The Return of the King filmi IMDb’de aldığı 8.9 puanla izleyiciler arasında oldukça popüler. Jackson’ın epik sinematik üçlemesinin son filmi, üç saat bir dakikada, son iki filmde geliştirilen anlatıları ve karakter dizilerini başarıyla tamamladı. Örneğin, Gollum nihayet Doom’un lavlarında yok olmadan önce “değerli” sevgi nesnesine ulaşırken, Frodo’nun Hüküm Dağı’na ulaşma ve Yüzüğü yok etme görevini tamamlamasına izin verildi. Bazıları tarafından çok fazla sonu olduğu için eleştirilmiş olsa da, The Return of the King 2001’deki ilk filmin çıkışından bu yana Yüzüklerin Efendisi destanına hayran kalan herkes için tatmin edici bir kapanış sağladı.

SONRAKİ:

SPİDER-MAN ÇİZGİ ROMANLARDA GİZLİ KİMLİĞİNİ NASIL GERİ KAZANDI (SPOİLER İÇERİR)