Iron Man’in film haklarını elinde tutan ilk orijinal stüdyo, inanılmaz derecede aptalca bir nedenle karakterin Marvel Studios’a geri dönmesine izin verdiği ortaya çıktı. Her MCU hayranı Iron Man’in B listesindeki karakterleri ana akım popülerliğe sokmakla kalmayıp, aynı zamanda yılda birden fazla film ve dizi akışıyla bugüne kadar devam eden başarılı sinematik evrenini nasıl başlattığını bilir.

Iron Man en başta Elm Sokağında Kabus, Ninja Kaplumbağalar üçlemesi, Blade üçlemesi ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesi gibi başarılı filmleri başlatan stüdyo New Line Cinema’da yıllardır geliştiriliyordu. Hatta geliştirme aşamasında bir noktada film Nick Cassavetes tarafından yönetilecek ve Tom Cruise, Tony Stark’ın başrolü için getirilecekti.

Ancak New Line Cinema, 2005 yılında Iron Man’in film haklarının sona ermesine izin vererek Marvel Studios’a haklarını geri verdi ve görünüşe göre Hollywood’un gidişatını sonsuza dek değiştiren bir olay yaşandı. The Hollywood Reporter’da yakın zamanda yayınlanan bir raporda Iron Man’in perde arkası gelişimi hakkında küçük bir haberden söz edildi. Bir kaynağa göre New Line Cinema’nın kurucusu Bob Shaye, uçamayacak kadar ağır olduğunu düşünerek karakterin mantıklı olmadığı gerekçesiyle Iron Man film haklarını bıraktı.

MCU, çizgi roman süper kahraman hikaye anlatımında yaygın olarak harika fantezi geçişleri yapmış olsa da, 2000’lerin başında tıpkı New Line Cinema’nın kurucusunun hissettiği düşünce yaygındı.

New Line Cinema, Iron Man’in kendi tasarladıkları versiyonuyla ilerlemiş olsaydı, çizgi roman süper kahraman manzarasının nasıl değişebileceği büyük bir merak konusu olurdu. Sadece Robert Downey Jr. tarafından oynanmamakla kalmayacak, MCU’nun kendisi de muhtemelen farklı bir kahramanla başlayacaktı. Stüdyo Kaptan Amerika veya Thor ile başlamayı seçseydi MCU yine sorunsuz bir şekilde başlayabilirdi, ancak Iron Man o anda evrenin ihtiyaç duyduğu mükemmel kahraman gibi geldi.