Iron Man Marvel Sinematik Evreninde resmen ölmüş olabilir, ancak bu kesinlikle onun konuşulmasına veya unutulmasına neden olmayacak. Tek oyunculu, aksiyon-macera türündeki bir Iron Man video oyununun yaklaşmakta olan Dead Space yeniden yapımından sorumlu şirket EA Motive tarafından erken geliştirilmekte olduğu doğrulandı. Stark, oyundaki en zorlu düşmanlarından bazılarıyla savaşmak zorunda ve Avengers: Endgame’deki zamansız ölümünden sonra en büyük işlerden birinde tekrar ortaya çıkacak.

Marvel’ın en büyük yüzlerinden biri olan Tony, Marvel tarihinin en yakın tehditlerinden bazılarıyla mücadele ederek inanılmaz zekası ve becerileriyle düşmanlarını etkilemekten asla geri kalmadı. Peki ya Iron Man’in mağlup ettiği en vahşi rakipler hangileri?

Loki

Fesatlık Tanrısı her zaman hayranların en sevdiği kötü adam olmuştur, ancak büyüleri manipülatif eğilimlerini tekrar edebildiğinden Iron Man’in bilimsel dehasıyla hala boy ölçüşemez. İkisi ilk tanıştığında bile Iron Man üstünlüğü elinde tuttu ve Avengers’ın geri kalanı onun yanında sağlamlaştı. Loki’nin tehlikeli derecede güçlü büyüsü ve kurnazlıkları zaman zaman Stark’ı bile kandırabilir, ancak zırhlı Avenger, teknolojisini bir sayaç olarak kullanarak sürekli olarak yanılsamaları kırmanın bir yolunu bulur ve Loki’yi alt eder.

Kang

Kang ve Stark arasında entelektüel olarak pek çok benzerlik olmasına rağmen ikisi de güçlü zırhlara büründükleri ve son derece bilimsel oldukları için birbirlerinden oldukça nefret ediyorlar. Ne de olsa onlar çizgi romanlardaki en zeki Marvel karakterlerinden ikisi.

Kang, Iron Man’i öldürmek için birkaç kez yoldan çıktı ve onu diğer Avengers’a ihanet etmesi için kontrol altına alacak kadar ileri gitti. Ancak onu dehşete düşürecek şekilde Tony, Kang’ı sürekli olarak alt eder ve kötü adamın kaynak veya bilgi fazlalığına aldırmadan onun şeytani planlarını engeller.

Doctor Doom

Doctor Doom’un ana endişeleri daha çok arkadaşlarıyla alakalı olsa da Iron Man onunla birkaç kez mücadele etti ve çoğu kez kazandı. Stark, çizgi romanlarda Doom tarafından saygı duyulmasına rağmen sevilmiyor, bu da dinamiklerini oldukça özel kılıyor.

Thanos

Tartışmaya açık bir şekilde Stark’ı en çok değiştiren MCU kötü adamı Thanos’tur. Evreni ortadan kaldırmayı neredeyse başaran son derece güçlü Thanos, diğer Avengers’ların da yardımıyla çizgi romanlarda Iron Man tarafından birçok kez alt edildi. Tony, Avengers: Endgame’de en büyük fedakarlığı yapmasına rağmen Thanos’u son bir kez yenmeyi ve Dünya Savaşı’nın sonunda tüm dünyayı yıkımdan kurtarmayı başardı.