Netflix, orijinal film ve dizi yapımlarına yüz milyonlarca dolar yatırım yaptı. Sonuç olarak çoğu yapımı Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dalında aday gösterildi ve Squid Game gibi dizilerinin kültürel güçler haline gelmesiyle gelişen eğlence sektörü için oldukça kazançlı oldu.

Şirket, geçmişte içeriklerinin izlenme sayılarını açıklama konusunda çekingen davransa da son yıllarda en popüler filmlerinden bazılarının izlenme sayılarıyla ilgili verileri yayınlamaya başladı. İşte izlenme verilerine göre en popüler 10 Netflix filmi.

Enola Holmes (2020)

Millie Bobby Brown’ın dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes’un kız kardeşi Enola rolüyle oynadığı Enola Holmes, ilk 28 gününde Netflix kullanıcıları tarafından yaklaşık 190 milyon saat izlenme süresiyle Netflix’in en çok izlenen filmlerinden biri oldu. Yüksek bir izleyici kitlesi ve kritik puanı ile Netflix’in bir devam filmi yapması şaşırtıcı değildi. Devam filminin prodüksiyonu kısa süre önce bitti, bu nedenle hayranlar Enola Holmes 2’nin 2022’nin sonlarında Netflix’e gelmesini bekleyebilirler.

Spenser Kanunları (2020)

Başrollerinde Mark Wahlberg ve Winston Duke’un yer aldığı Peter Berg tarafından yönetilen Spenser Kanunları 2020’de gösterime girdiğinde eleştirmenleri etkilemeyi başaramayan bir aksiyon-komedi filmiydi.

Film kaynak materyalinden büyük ölçüde sapan zahmetli bir hikaye yaratmasına rağmen Netflix için büyük bir hit oldu ve ilk altı haftasında 85 milyon tekil hesap tarafından izlendi.

6 Undergorund (2019)

Ryan Reynolds, Mélanie Laurent, Manuel Garcia-Rulfo ve Dave Franco’yu içeren yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuyla yayınlanan 6 Underground karışık yorumlar alsa da stüdyo için büyük bir başarı oldu ve toplam izlenme sayısına göre en çok izlenen film konumunu sağlamlaştırdı. Bu başarıya rağmen planlanan bir 6 Underground devamı iptal edildi.

The Kissing Booth 2 (2020)

2018 gençlik romantik komedisinin devamı olan film, 2020’de vizyona girmesiyle büyük ölçüde gözden geçirildi ve bir üçlemeyi garantileyecek kadar izleyici sayısında ulaşmayı başardı. Film ilk 28 gününde yaklaşık 210 milyon saat izlendi. Yani kısacası dizinin hayranları aşk hikayelerine yüz milyonlarca saat harcadılar.

The Irıshman (2019)

Ağır siklet oyuncularını içeren yapım bir Oscar adaylığına sahipti. Büyük bütçeli suç draması Netflix için devasa bir girişimdi. Muazzam bütçesi nedeniyle yıllarca beklemede kalan filmi Netflix, sonunda 2017’de finanse etmeyi kabul etti. The Irishman 2020’de 10 Akademi Ödülü adaylığı kazandı. Film tüm zamanların en popüler orijinal filmlerinden biri haline gelmeyi çoktan başarmıştı.

The Unforgivable (2021)

Mini dizi Unforgiven’a dayanan film, bu dizinin olay örgüsünü sadık bir şekilde takip ederek uzun bir hapis cezasından sonra topluma dönen bir kadının hikayesini ve toplumun onu geçmişte yaptıkları için affetmeyi reddetmesini anlatıyor. Yayınlandığı ilk 28 gün içinde yaklaşık 215 milyon saat görüntülenen The Unforgivable, Sandra Bullock’un yıldız gücünü ve varlığının izleyiciler üzerindeki çekiciliğini bir kez daha kanıtlıyor.

Extraction (2020)

Uluslararası silah ticareti ve uyuşturucu kaçakçılığının arka planınını anlatan Extraction, 2019’da Avengers: Endgame ile sona eren bir dizi Marvel filmini tamamlamalarının ardından Joe ve Anthony Russo’nun yeni bir aksiyon serisine ilk adımını attığı yapımdı. Başrolde Chris Hemsworth’ün oynadığı Extraction, aksiyon setleri ve akrobasi çalışmalarıyla övülürken amaçsız kurgusu nedeniyle bolca eleştirildi. Extraction, ortak CEO Ted Sarandos’un açıkladığı gibi 2020’de yayınlandığında Netlfix’in en çok izlenen filmiydi.

Bird Box (2018)

Yazar Josh Malerman’ın aynı adlı romanından uyarlanan Sandra Bullock’un başrolde oynadığı kıyamet sonrası korku filmi, 2018’de vizyona girdiğinde Netflix’in en çok izlenen orijinal filmi oldu.

Bird Box uzunca bir süre 2018’den 2021’e kadar Netflix’in en çok izlenen filmi olarak en üst sıradaki yerini korudu ve korku-gerilimin muazzam kalıcı gücünü vurguladı. Bird Box için daha da etkileyici olan şey ise Netflix’in 2018’de bugüne kıyasla nispeten daha düşük abonesi olması, yani Netflix’in en çok izlenen filmi olarak geçirdiği zaman bugün bakıldığında daha zorluydu.

Don’t Look Up (2021)

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep ve Jennifer Lawrence’ın başrollerini paylaştığı film 2021’in sonlarında gösterime girdiğinde kültürel açıdan önemli bir film oldu.

Pek çok kişi filmin medyayı ele geçirmesinin doğrudan görece düşük kritik puanına yol açtığına inanıyor, ancak izleyiciler arasındaki başarısı küçümsenemez. Netflix aboneleri, yayınlandığı 28 gün içinde Don’t Look Up’ı izleyerek yaklaşık 360 milyon saat harcadı.

Red Notice (2021)

Netflix’in bugüne kadarki en pahalı filmi, yayınlanmasının ilk 28 gününde 364 milyon saatten fazla izlenme süresiyle 2021’de vizyona girmesinden bu yana izleyiciler arasında büyük bir popülerlik yakaladı. Dwayne “The Rock” Johnson, Gal Gadot ve Ryan Reynolds’ın üçlüsü de dahil olmak üzere akla gelebilecek en üst düzey oyuncu listelerinden birine sahip olan Rawson Marshall Thurber tarafından yönetilen Red Notice, başrol oyuncularının her birini yeteri kadar ekranda tutmayı başardı ve devam filmini garantiledi.

Film her zamanki gibi eleştirmenlerin gözünde iyi değildi ve birçoğu, özellikle bütçesi ve oyuncu kadrosu göz önüne alındığında orijinallikten yoksun olduğunu belirtti.