Jean-Claude Van Damme, 1990’larda Cyborg setinde meydana gelen bir yaralanma nedeniyle dava edilmişti. Van Damme film sektöründeki kariyeri boyunca filmlerinde yoğun ve iyi koreografiye sahip dövüş sahneleri sunmasıyla ün yapmıştır. Ancak sözde bu gerçekçi yaklaşımın talihsiz bir sonucu olarak, bir dublör Van Damme ile bir kavgayı kayda alırken ciddi bir şekilde yaralandı.

1989’da piyasaya sürülen Cyborg, kariyeri yeni yükselmeye başlayan Van Damme için güzel bir aracı filmdi. Rolün Chuck Norris için yazıldığı söylense de, Van Damme ana kahramanı oynadı. Cyberpunk bir dünyada geçen Cyborg, birçoğu Van Damme’nin karakteri tarafından gerçekleştirilen çok sayıda şiddetli savaş ve acımasız öldürmeyle R derecesini kolayca kazandı.

1993 yılında Van Damme, Cyborg’un dövüş sahnelerinden birinde meydana gelen bir olay nedeniyle mahkemeye çıkarıldı. Van Damme’nin karakterinin savaşmak zorunda kaldığı korsanlardan birini oynayan dublör Jackson “Rock” Pinckney, aktörü gözünü oymakla suçladı. O sırada ABD Ordusunda asker olan Jackson, kauçuk bıçakla gözünden vuruldu. Görünüşe göre Bloodsport yıldızının acele etmesi gerekiyordu. Sahne, Van Damme’den düşmanının boğazını kesmiş gibi göstermesini istedi. Bunun yerine Van Damme’nin kauçuk bıçağı Pinckney’nin sol gözüne çarptı. Gözünde oluşan körlük askerden terhis olmasına neden oldu. Hasarın kalıcı olduğu söylendi.

Hasarın kalıcı olduğunu iddia eden dava, Van Damme’den dublöre 10.000 dolardan fazla tazminat ödemesini istedi. Pinckney’nin Van Damme aleyhindeki argümanı, yıldızın gözünü “kasıtlı olarak” bıçakladığıydı. Bu, Van Damme’nin kavgalarını gerçekçi göstermekte ısrarcı olduğu ve çoğu zaman çok ileri gittiği fikrine dayanıyordu. Van Damme ve avukatı tarafından sunulan savunma bunun yalnızca bir kaza olduğu ve yaralanmanın bundan daha fazlası olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığıydı.

Sonunda, mahkeme Van Damme aleyhine karar verdi ve Pinckney’e 487.000 dolar tazminat ödenmesine karar verdi. Van Damme’nin davasında kaybetmesini sağlayan en önemli şey, Cyborg’da yıldızla birlikte çalışan diğer dublörlerin sözleriydi. Mahkemede, Van Damme’nin dövüş sahneleri sırasında fiziksel temastan çekinmediğine dair ifadeleri Pinckney’nin iddialarını doğruladı. Ancak sonuç böyle olsada Jean-Claude Van Damme sonraki filmlerde dövüş tarzını aynı şekilde devam ettirdi.