Joaquin Phoenix geçtiğimiz günlerde bir Joker devam filmiyle ilgili ortaya çıkan haberlere yanıt verdi. Todd Phillips’in Joker’i 2019’da çıktı ve olası bir gişe rekortmeni oldu. Film gişede 1 milyar dolar hasılat elde etmeyi başardı ve bu gerçekten sağlam bir sonuç. Yapım, 92. Akademi Ödülleri’nde 11 dalda aday gösterildi ve Phoenix ile En İyi Erkek Oyuncu ve Hildur Guðnadóttir ile En İyi Orijinal Müzik Ödülü’nü kazandı.

Joker büyük bir başarı elde etti, potansiyel bir netice ile devam filmini takip etmek konusunda bazı doğal tartışmalar vardı. Warner Bros aslında filmin DC Black adında, DCEU’dakilerden farklı deneysel filmlere yer verecek yeni bir film üretmesini istedi. Ancak Joker’i her zaman bağımsız bir film olarak tanıttığı için Phillips’in hikayeyi sürdürmek konusunda çekinceleri vardı. Yine de Kasım 2019’da yönetmen, şu anda geliştirme aşamasında olmasa da bir devam filminin mümkün olduğunu belirtti. Phillips’in yorumlarından sonra Joker 2 hakkındaki tartışmalar kesinlikle yetersiz kaldı ancak şimdi, filmin planlandığına dair söylentiler yine yaygınlaştı ve Phillips senaryoyu yazmayı bile taahhüt etti..

Joaquin Phoenix, Salı günü The Playlist ile yaptığı konuşmada Joker 2’nin yapım aşamasında olup olmadığını bilmediğini açıkladı. Karakterle keşfedecek daha çok şeyinin olduğunu düşünüyor, ancak bir devam filminin olup olmayacağından emin olmadığını dile getiriyor. Phoenix röportaj sırasında bir devam filmi için rolünü tekrarlamaya açık olacağınıda öne sürdü. Bunu açıkça söylemese de, “ilginç bir filmde” “ilginç bir karakteri” canlandırmaya duyduğu ilgi satır aralarında okunabilir.

Geçen yıla kadar Phillips, Phoenix ile Joker’in geleceği hakkında düzgün bir konuşma bile yapamamıştı. Dolayısıyla, oyuncunun bir devam filminin gelişimi hakkında hiçbir bilgisinin olmadığı fikri aslında doğru olabilir. Proje henüz doğum aşamasında olabilir. Öte yandan, Phoenix bir Joker devam filmi hakkında bir iki şey biliyor olabilir, ancak olası bir sözleşme onu sıkı bir şekilde tutuyor da olabilir. Her ne olursa olsun hayranlar Todd Philips’in Joker 2 için bir onay verdiğini görene kadar emin olamayacak. Durumun nasıl gelişeceğini görmek için hala beklemeli ve sabretmeye devam etmemiz gerekecek gibi gözüküyor.