Yarattığı evrende The Continental adlı uluslararası suikast şebekesi içerisinde dönen olaylara odaklanan John Wick, son yılların en başarılı aksiyon serilerinden birine dönüştü. Keanu Reeves‘in başrolünde yer aldığı, nefes kesen aksiyon ve dövüş sahneleri ile adından söz ettiren seri ilk olarak 2014 yılında izleyicilerle buluştu. Ardından 2017 yılında ikinci ve geçtiğimiz yıllarda John Wick: Chapter 3 – Parabellum adıyla son filmi de vizyona girdi.

The Continental örgütünün üyesi ve eski bir suikastçı olan John Wick, eşinin ölümünden sonra geride bırakmak istediği suç dolu hayatından kopamaz ve tekrardan bu şebeke içine çekilir. Köpeğinin öldürülmesinden sonra intikam almak için geri dönen John Wick, yalnızca bir suç ve takip hikâyesine dâhil olmakla kalmıyor, ayrıca The Continental içerisindeki güç dengelerini de değiştirmeye başlıyor. Oyuncu kadrosunda Ian McShane, Laurence Fishburne, Halle Berry, Ruby Rose gibi isimlerin yer aldığı seri; Chad Stahelski, David Leitch ve Derek Kolstad öncülüğünde hazırlanıyor yapıyor. Kolstad her üç filmin de senaryosunu yazarken Stahelksi de her üç filmde de yönetmen koltuğuna oturdu. İlk filmi Stahelksi ile birlikte yönettikten sonra farklı projelere yönelen Leitch ise yürütücü yapımcı olarak serinin şekillenmesine katkıda bulunmaya devam etti.

Tüm zamanların en iyi aksiyon filmleri arasında gösterilen yapımlardan oluşan John Wick serisi hakkında mutlaka bilinmesi gereken detayları bu yazımızda derledik.

Orijinal John Wick Karakteri

Serinin orijinal senaryosunda John Wick, altmışlarının ortasında, şu anki hâline göre daha yaşlı bir karakter olarak yazılmıştı. Yapımcılar bu nedenle daha yaşlı bir aktörün oynamasını düşünmüşlerdi. Ancak Thunder Road Pictures Başkanı Basil Iwanyk bu fikre olumsuz yaklaşmış ve “bunun yerine gerçekten yaşlı olmayan ama sinema dünyasında iz bırakmış deneyimli birini” aramaya karar vermiş.

The Matrix Göndermeleri

Serinin ikinci filminin sonunda Winston’ın John Wick’e aforoz edildiğini ve ayrıcalıklarını kaybettiğini söyledikten sonra New York Central Park’ta Bethesda Çeşmesi önünde buluştukları sahnede John Wick neden hâlâ öldürülmediğini soruyor. Winston sonrasında telefondan “Şimdi!” deyip astlarına işaret ederek parktaki herkesin donmasını ve John Wick’e bakmasını sağlıyor. Bu sahnenin bir benzeri The Matrix serisinde yer alıyor. The Matrix’in ilk filminde, Morpheus’un Neo’ya herkesin muhtemel bir düşman olabileceğini anlatırken operatöre programı durdurmasını söylüyor ve o an oradaki herkes donuyor. Bu sahnede de bir çeşme bulunuyor.

John Wick, Laurence Fishburne’ün canlandırdığı The Bowery King karakterine “Sanırım bir seçim yapman gerekiyor” diyor. Bu, Fishburne’ün hayat verdiği Morpheus’un The Matrix’in başında Neo’dan bir seçim yapmasını istemesine bir gönderme. Ancak bu kez roller değişiyor. Yine bir sahnede Wick The Bowery King’e “I am the only one to help you” (“Ben sana yardım edebilecek tek kişiyim”) diyor. Matrix’te Morpheus, Neo’nun seçilmiş kişi, yani “The One” olduğuna inanıyor.

Parabellum

Serinin üçüncü filminin adı John Wick: Chapter 3 – Parabellum olarak geçiyor. Parabellum “Barış istiyorsan savaşa hazırlan.” anlamına gelen Latince “Si vis pacem, para bellum.” sözünden geliyor. Aynı zamanda 9mm tabanca mermi kovanı için de söylenen bir söz. Bu ifade filmde üç yerde geçiyor. Başlangıçtaki balerin kızın sırtında bir dövme olarak ve otelin dışındaki bir otobüs kapısında görülebiliyor. Diğeri ise filmin sonlarında Winston tarafından yüksek sesle söyleniyor.

Sahra Çölü Sahnesi

Keanu Reeves, Sahra Çölü’nü ilk kez üçüncü filmin çekimleri sırasında görüyor. Reeves, hayranlığını “Ne büyülü, muhteşem bir yer” şeklinde dile getiriyor. Çöldeki sahne ile ilgili olarak da “O kum tepelerinde koyu John Wick kostümleri ile yürümek çok zorlayıcıydı ama harika bir sahne” ifadelerini kullandı. Yapımcılar aslında Humphrey Bogart‘ın oynadığı 1942 yapımı Casablanca filmine bir gönderme olması için John Wick’i Fas’a göndermek istemişler. Casablanca’daki Rick’s Place, The Continental’a bir ilham kaynağı. Filmin yönetmeni Chad Stahelski “Tüm suikastçıların dünyada gideceği, sokağın tehlikelerinden sığınacağı tek yer fikri ilk buradan çıkmıştı” ifadelerini kullanıyor.

John Wick Rolü İçin Adaylar

Keanu Reeves’in canlandırdığı John Wick rolünü oynaması için Sylvester Stallone, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Bruce Willis, Kurt Russell, Nicolas Cage, Kevin Costner, Johnny Depp ve Jason Statham gibi isimler düşünülmüş.