DC Comics çizgiromanlarının en ikonik karakterlerinden Joker‘ın solo filmi geçtiğimiz yıl vizyona girdi ve tüm dünyada sinemaseverler tarafından beğeniyle karşılandı. Joaquin Phoenix‘in etkileyici performansından güç alarak yılın en dikkat çekici filmlerinden birine dönüşen Joker, gişede en iyimser beklentilerin bile üzerine çıkarken, ödül sezonunda da büyük başarı yakaladı.

Alışıldık süper kahraman filmlerinden çok Taxi Driver ve The King of Comedy gibi karakter incelemelerine yakın duran Joker, psikolojik sorunlar yaşayan Arthur Fleck’in, artan yoksuluğun etkisiyle gitgide yozlaşan ve doğduğu günden beri onu görmezden gelen toplumun etkisiyle adım adım deliliğe doğru sürüklenmesini ve Joker’a dönüşme hikâyesini anlatıyor. Todd Phillips‘in yönettiği filmin senaryosu Phillips ve Scott Silver‘ın imzasını taşıyor.

Joker, daha yetişkin bir izleyici kitlesine hitap eden çizgiroman uyarlamalarının da başarılı olabileceğini göstermesiyle önümüzdeki yıllarda da sinema dünyasında etkisini hissettirecek gibi görünüyor.

Hazırlık sürecinden müziklerine, ödül sezonundaki başarısından esin kaynaklarına, geçtiğimiz yılların en başarılı filmlerinden Joker hakkında mutlaka bilinmesi gereken 5 detayı derledik.

Joaquin Phoenix, Todd Phillips’in Joker İçin Düşündüğü Tek İsimdi

Warner Bros., Martin Scorsese ile görüştüğü dönemde Arthur Fleck rolü için Leonardo DiCaprio’nun peşine düşmüş olsa da, projenin Todd Phillips’e emanet edilmesinin ardından rol için sadece tek bir isim gündeme geldi: Joaquin Phoenix. Joker gibi dikkat çekici bir rol söz konusu olduğunda normalde onlarca isim anılıp sonunda bir kişi rolü alırken bu filmde sadece Phoenix’in rolle anılmasının sebebi, Todd Phillips’in en başından beri rol için Phoenix’i düşünmesi. Phoenix’i filmde rol almaya ikna etmesi gereken Phillips, başarılı oyuncunun rolü kabul ettiği bir an olmadığını, ön hazırlık süreci devam ederken bir gün sete gelip Arthur için tasarladıkları kostümleri denemeye başladığını söylüyor.

Doğaçlama Çekilen Sahneler

Hildur Guonadottir’in müziklerinin ve Todd Phillips’in doğaçlamaya alan açan yönetiminin film üzerindeki etkisinin en net görüldüğü sahne, Joker’ın metroda üç kişiyi öldürdükten sonra umumi bir tuvalete saklanıp burada dans ettiği sahne. Arthur Fleck’in yavaş yavaş Joker’a dönüştüğüne şahit olduğumuz bu sahne, aslında senaryoda oldukça farklı şekilde yazılmış. Ancak çekim günü geldiğinde Phillips ve Phoenix karakterin bu sahnede farklı şekilde davranması gerektiğine karar vermiş. İkili bunun yerine nasıl bir sahne çekebileceklerini düşünürken, Phillips başrol oyuncusuna Hildur Guðnadóttir’in bestelediği bir parçayı dinletmiş. Bu besteyi duyan Phoenix, müzikle birlikte dans etmeye başlamış ve sonuçta hafızalara kazınan o dans sahnesi ortaya çıkmış.

Sette yeni fikirlere açık bir yönetmen olan Todd Phillips’in birçok sahnede çekimden önce senaryoyu gerekli gördüğü şekilde ya da oyunculardan gelen fikirlere göre değiştirmesi, sadece Phoenix’in değil Robert De Niro ve Zazie Beetz gibi diğer oyuncuların da doğaçlama performanslar sergilemesini gerektirmiş.

Çıkarılan Sahneler

Joker’ın vizyona giren versiyonu 122 dakikaydı. Todd Phillips verdiği bir röportajda filmin ilk kurgusunun 155 dakika olduğunu söylemişti. Bu da filmden pek çok sahnenin çıkarıldığı anlamına geliyor. Çekimler sırasında setten paylaşılan görüntüler de hiç görmediğimiz sahnelerin çekildiğini gösteriyor. Phillips, bu sahnelerden birini yaş sınırının daha da yükselmemesi için kestiklerini söylüyor. Yönetmen, Arthur’un bir küvette olduğu bu sahnenin pornografik olmadığını ama tam anlamıyla delice olduğunu söylüyor, bu yüzden de filmde yer alması hâlinde yaş sınırının yukarı çekileceği düşünüyor.

Arthur Fleck’in Protestolarda Sembol Hâline Gelmesi

Joker iddia edildiği gibi şiddet olaylarına neden olmadı, ancak bu durum insanlar üzerinde büyük bir etki bıraktığı gerçeğini değiştirmiyor. Joaquin Phoenix’in Arthur Fleck’i bir direniş sembolü hâline geldi. Irak, Lübnan, Şili, Hong Kong gibi dünyanın farklı köşelerinden ülkelerde gerçekleşen protestolarda Arthur Fleck sık sık karşımıza çıkan bir figür olmaya başladı.

Bronx’taki Joker Merdivenleri

Geniş izleyici kitlesine ulaşan filmde Joaquin Phoenix’i dans ederken gördüğümüz merdivenler, filmin çıkışının ardından sinemaseverler ve turistler için popüler istikamet hâline geldi. Bronx’ta yer alan bu merdivenler adeta insan akınına uğradı. Öyle ki bir süre sonra bu lokasyon Google Maps’te “Joker merdivenleri” olarak gösterilmeye başladı. Merdivenlerin bulunduğu semtte yaşayan insanlar ise fotoğraf çekmek için buraya akın eden kalabalıktan bir hayli rahatsız.