Jurassic Park, hem görsel efektleri hem de ses miksajı açısından türü için önemli bir atılımdı. Dijital Sinema Sistemi (DSS) ile vizyona giren ilk filmdi ve T-Rex kükremesi gibi ikonik ve hatasız hale gelen birçok yeniliği ilk defa sundu. Çağdaş hayvanlardan ayırt edilebilecek tamamen yeni bir hayvan sesi oluşturma görevi, ses tasarımcısı Gary Rydstrom ve ekibininin işiydi ve onlara göre bu iş oldukça zorlayıcı ve keyifliydi.

Ellerindeki en büyük sorun, bir T-Rex sesinin kulağa nasıl geldiğini bilmelerini sağlayacak hiçbir bilimsel öğenin olmamasıydı. O zamanlar sadece birkaç dinozor iskeleti bulunmuştu, ancak canlının vokal kompozisyonu hakkında çok az şey biliniyordu. Geçmiş filmlerde canavara benzer seslerin tek örneği Godzilla, King Kong ve benzeri 1933 dinozor yapımlarında vardı. O zamanlar T-Rex’in kükremeleri puma çığlıkları ve basınçlı hava seslerinin karıştırılmasıyla yapıldı.

Rydstrom yaptığı konuşmada onları bir araya getirmek ve düzenlemek için aylarca farklı hayvan seslendirmelerini kaydettiğini söyledi. Süreç hakkında “Her türlü tuhaf hayvan sesini kaydetmeye başladık” dedi. “Bulabildiğimiz her ilginç hayvan kaydını almaya çalıştım, ne işe yarayacaklarını bile umursamadan.” Ona göre işin püf noktası sadece onları bir araya getirmek değil, farklı hayvanlardan yüksek ve alçak frekansların dinamiğini aramaktı.

Rydstrom, “Ses tasarımındaki en eğlenceli şeylerden biri, sesi alıp yavaşlatmaktır” diye açıklayarak, yavru bir filin ciyaklaması, bir timsahın sesi ve bir kaplanın hırlamasının seslerini birlikte birleştirerek mükemmel uyumu elde ettiğini söyledi. Kükreme tamamen yeni ve oldukça tehditkar bir düzeydeydi ama yine de gerçek hayvanların seslerinin karışımı olduğu için inandırıcıydı.

İlginç bir not olarak Rydstrom, bu karışımda kullanılan tiz yavru fil çığlığının aslında hayvanın bakıcıları tarafından belirtilenlere göre nadiren duyulan bir ses olduğunu belirtti. Kayıt sırasında “Bunu daha önce hiç duymamıştık, bu garip bir ses” dediler. Jurassic Park, En İyi Ses Efektleri Kurgusu dalında Akademi Ödülü’nün yanı sıra En İyi Görsel Efekt ödülünde de Oscar almış filmlere sahiptir. İnce düşünülmüş detayların var olduğunu düşünürsek bu oldukça normal bir şey.