Marvel çoğu filminde DC filmlerine nazaran daha büyük bir gişe başarısına sahipti. Bunun birçok nedeni olmakla beraber, bugünkü konumuz DC’nin Süper Kahraman Birliği filmi Justice League’in neden Avengers kadar başarılı bir film olamadığı. Hatta o dönemler Wonder Woman bilek Justice league filminden açık ara önde bir gişe başarısına sahipti. Peki ya ne oldu da herşey istenildiği gibi gitmedi?

Marvel, Iron Man, Thor ve Captain America: The First Avenger’ın Avengers’a öncülük ettiği hit ve ticari olarak başarılı filmlere sahipken, DC çoğunlukla Batman v Superman: Dawn of Justice ve Suicide Squad’da fiyaskolar yaşadı. Elbette Marvel’in bazı fiyaskolarıda vardı. The Incredible Hulk ve kimisine göre Iron Man 2, ancak büyük bir kahraman ekibine liderlik edecek üç parlak filmi vardı. DC, evrendeki ilk filmleri olarak karışık bir Man of Steel’e (Çelik Adam) sahipti bu da evreni harika bir başlangıçla başlatmadı. Wonder Woman bir başarıydı, ancak Justice League’i beklentiye değer kılmak için bir film yeterli değildi.

Avengers’ı izlerken, bir araya gelen karakterler hakkında bilgi sahibi olmak için bütün filmleri hazırda vardı. Kökenlerini, hikayelerini, tarzlarını ve amaçlarını öğrendik. Justice League’e girerken sadece Batman, Wonder Woman ve Superman’le zaman geçirmiştik. Film, Flash, Aquaman ve Cyborg’u öne çıkan kahramanların bir araya gelmesiyle ilgili olması gereken bir filme dahil etmek zorundaydı. Evet, ekranda ilk kez ikonik karakterlerin etkileşime girdiğini görüyorduk ki bu heyecan vericiydi ama onlar hakkında hiçbir şey bilmiyorduk.

Marvel, karakterlerini, dünyalarını ve evrenlerini inşa etmek için özenle planlanmış altı yıl harcadı. Sonra tüm Yenilmezler bir araya geldiğinde- hayranlar Marvel’ın farklı film serilerinden tüm bu karakterleri başarılı bir şekilde bir araya getirmesi karşısında tamamen şok oldular. Iron Man’i oynayan Robert Downey Jr kendi dünyasında var oldu, Thor’u oynayan Chris Hemsworth kendi dünyasında var oldu. Marvel serileri bir araya getirdi ve çoğu hayran serilerin bağlantılı olduğundan tamamen habersizdi.

DC kimisine göre artık oyun için çok geç kalmış durumda. belkide bu en büyük hatasıydı. Her yıl o kadar çok süper kahraman filmi çıkıyor ki izleyiciler için standart haline gelmiş durumda. Rekabetin her iki ortam için kızıştığı durumlar olsada geleceğin ne getireceği kimse için bilinmiyor.

Bu yazımızda Justice League filminin neden istenilen başarıya ulaşmadığı hakkında konuştuk. Sizde görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.