Marvel Sinematik Evreni geçmişte herkesin favori kahramanlarını alt eden çok sayıda kötü adamı içinde bulunduran bir yapıya sahipti. Ayrıca onlar sadece kötü değil, aynı zamanda zekilerdi. Hadi gelin hep beraber bunlar arasında en önemlilerine göz atalım.

Ultron

Aslen Bruce Banner ve Tony Stark tarafından yaratılan Ultron, başlangıçta Avengers’ın insanlığı güvende tutmasına yardımcı olmak için bir barışı koruma protokolü olarak yaratıldı. Ancak ne yazık ki Ultron kendi potansiyelinin farkına varır ve insanlığın kendi başına gerçek bir sorun olduğuna ikna olur. Ultron kendini bilinçli hale getirerek tüm Avengers’ı alt etmeye çalışır.

Green Goblin

İster orijinal Sam Raimi Spider-Man filminde, ister MCU üçlemesinin son bölümü No Way Home’da olsun Green Goblin, Peter Parker’a her zaman üstünlük sağlamak isteyen manipülatif bir güçtür. MCU’nun en ürpertici sahnelerinden birinde bile Örümcek Adam’ın en zorlu düşmanı, Goblin’in tüm geçen zaman boyunca Norman’ın kontrolünde olduğu gerçeğini saklamayı başarır. O en zeki karakterden biridir.

Agatha Harkness

Agatha Harkness’ın WandaVision serisinde ipleri elinde tuttuğunu öğrenen dünyanın dört bir yanındaki hayranlar geçmişte hayrete düşmüştü. Hem Wanda’nın hem de izleyicilerin Agnes’ın sadece eğlenceli, meraklı bir yan karakter olduğuna inandıkları kadın, Wanda’nın gücünü kendisi için arayan Agatha Harkness adında bir cadıdan başkası değildi.

Mysterio

Bazı kahramanlar düşmanlarını sadece bir kez alt etmeyi başarırken Mysterio, Peter Parker’ı iki kez alt etmeyi başarır. Gerçekleşen sonuncu olay Mysterio’nun kendi ölümünü kayda alması ve daha önce tüm dünyaya Örümcek Adam’ın gerçek kimliğini ifşa etmesidir. Bu olay Peter’ın tüm dünyadan unutulmasına neden olacaktır.

Thanos

Thanos yaşamı boyunca kahramanları zekâsıyla alt etmenin birçok örneğini göstermiştir. İster Loki’nin ve diğer kötü adamların onun için Sonsuzluk Taşlarını toplamada kirli işlerini yaptırmalarını sağlamak, ister Sonsuzluk Savaşında Zaman Taşı ile Zihin Taşını Vision’dan almak için zamanı geri almak olsun çok çeşitli örnekler vardır.

Bir kötünün bir kahramanı zekâsıyla alt etmesinin en iyi yollarından biri, ya gölgelerden yavaşça yapmak ya da başkalarının işinizi sizin yerinize yapmasını sağlamaktır. Thanos her ikisini de başarmış olacak ki MCU’nun şimdiye dek en güçlü ve en çok sevilen karakterlerinden birisi oldu.