Kaptan Amerika: İç Savaş filminde Team Cap savaşı kaybetmiş olabilir, ancak MCU’da en trajik kaderi olan Takım bugün birkez daha göreceğiniz üzere Iron Man’in ekibinden geliyor. Civil War’ın film versiyonu 2006 çizgi roman yayını kadar büyük ve uzun ömürlü olmasa da Kaptan Amerika ve Iron Man arasındaki çatışmanın MCU için hem kısa hem de uzun vadeli sonuçları oldu. Sonunda tümü Thanos’la savaşmak için yeniden bir araya geldi. Ancak Infinity War başlangıcında bölünmüş olmaları Thanos’un altı Sonsuzluk Taşı’nın tümünü toplamayı başarmasının açıkça nedenlerinden biridir.

Bir Kaptan Amerika filmi olmasından kaynaklı doğal olarak Iron Man’i ve onun yanında duran ekibi düşman tarafında gördük. Yenilmezler’in bu şekilde serpilmesinin ana nedeni, MCU’da Sokovia Anlaşmaları ile temsil edilen süper güçlü kahramanların tescili hükümet projesinden kaynaklanıyordu.

Filmin ilk sonuçlarının Kaptan Amerika tarafında daha kötü olmasına rağmen, gelecek Iron Man ve takımı için daha sert olacaktı. War Machine sakatlılığından kurtulmak için yıllar harcamak zorunda kaldı, orijinal Vision Infinity War’da öldü, Avengers: Endgame, Black Widow ve Iron Man’in ölümlerini içeriyordu, Peter Parker, Spider-Man: No Way Home’dan sonra herkesin hafızasından silindi ve izleyiciler Black Panther: Wakanda Forever’da büyük ihtimalle T’Challa’nın senaryo ölümünü öğrenecek. Çünkü Marvel, Chadwick Boseman’ın vefatından sonra onun tekrar filme eklenmemesine karar verdi. Tüm bu karakterlerin ölümleri ve kişisel fedakarlıkları kahramanca olsa da, geleceğin onlar için daha kötü olduğu inkar edilemez.

Yine karşılaştırdığımızda Takım Kaptanı Scott Lang, Clint Barton, Bucky Barnes ve Sam Wilson hala aktif kahramanlar olarak evrende yer alıyor. Sam şimdi yeni Kaptan Amerika. Steve Rogers’ın şu anki durumu ise bir gizem olmaya devam ediyor, ancak karakter en azından Endgame’in sonunda Sonsuzluk Taşlarını geri verdikten sonra kayıp yıllarını yaşadı. Ekipte trajik bir gelecek bulan tek üye Vision’ı kaybeden ve ardından Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta kötü karakter olacak Wanda Maximoff’tu. Yine de Iron Man ve ekibi ile karşılaştırıldığında bu kısım mutlu sona daha çok yakındı.

Yenilmezlerin Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ndaki ekip tutumları senaryoya göre kesin değildi. Ancak bu filmdeki karakterlerin yaptığı seçimler MCU’daki geleceklerini belirledi. Senarist için kasıtlı bir karar olsun ya da olmasın, teknik olarak kazananlar, trajedilerin ve fedakarlıkların merkezinde olmak üzereydi.