Kaptan Amerika, Marvel Sinematik Evreni boyunca birçok dövüşünde neredeyse bir düzine farklı dövüş stili kullanıyor. Karakterimizin özelliklerine gelecek olursak gelişmiş güç, hız ve dayanıklılık verilmiş, aynı zamanda muharebe disiplini kusursuz hale getirilmiştir.

Kaptan Amerika: The First Avenger Steve Rogers’ın gelişmiş yeteneklerine dayanıyordu ancak filmde ite kalka değişik bir dövüş stili sergiledi. Captain America: The Winter Soldier’daki SHIELD’in bir parçası olarak 21. yüzyıla alışırken, Modern dövüş stillerini de öğrenmeye başladı. Cap, hem silahlı hem de silahsız çeşitli dövüş biçimlerinde inanılmaz derecede usta olduğunu kanıtladı. Elbette, eşsiz silahıyla geliştirdiği disk fırlatmanın bir çeşidi olan Vibranyum kalkanını bir mermi olarak fırlatmanın da asıl ustası kendisi.

Kaptan Amerika, çeşitli MCU film dövüşlerinde 11 farklı dövüş sanatı ve dövüş stili sergiledi, bunlar: boks, Taekwondo, Brezilya jiu-jitsu, Muay Thai, judo, Krav Maga, savate, Wushu, shurikenjutsu ve hatta profesyonel güreş discus. Evet gerçekten de bunların hepsini rol aldığı filmlerde kullanmış. Steve Rogers’ın en sevdiği dövüş hareketi ise tekme olarak kayıtlara geçmiş. Hatta Kaptan Amerika: İç Savaş’ta bir arabayı düşmana tekmelediğini bile görmüştük. Aşağıdaki gif ise sıradan dövüş hali.

Çok çeşitli dövüş stilleri ve uzmanlığı ile süper bir asker olduğu gerçeği göz önüne alındığında, Kaptan Amerika’nın bir düşman tarafından sömürülebilecek gerçek kusurları yoktur. Steve Rogers’ı bir dövüşte alt etmek için Thanos gibi çok daha güçlü bir karakter gerekir. Hatırlarsanız Cap, Avengers: Endgame’de kendi kendisiyle savaşırken, gençliğini alt etmek için akıl oyunu oynamak zorunda kalmıştı.

SONRAKİ:

IRON MAN BİLE ÖRÜMCEK ADAM’IN ‘BİRAZ ŞEY’ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR