Chris Evans, Captain America: The First Avenger’da Steve olmadan önce birçok oyuncu Steve Rogers rolü için seçmelere katıldı. The First Avenger’ın 2010’daki orijinal anlaşması Hollywood standartlarına göre çok büyük değildi, sadece 300 bin dolardı, ancak altı adede kadar filmde görünmek gibi cazip bir anlaşma ile geldi. Böylece Kaptan Amerika’yı oynamak Chris Evans’ın kariyerinin en büyük hamlelerinden biri oldu.

Captain America: The First Avenger için oyuncu seçimi süreci uzundu ve şaşırtıcı çeşitlilikte isimlerle doluydu. Hem Sam Worthington hem de Will Smith, görünüşe göre rol için erken görüşmelere katıldılar, ancak hiçbir zaman ciddi bir şekilde role sahip olmayı denemediler.

Sonuç olarak bu aktörlerden kaçının resmi Kaptan Amerika seçmeleri için yönetmen Joe Johnston ile gerçekten tanıştığını söylemek çok zor. Kariyeri boyunca 8 çizgi roman karakterini canlandıran Chris Evans, zaten işine aşina olduğu için seçmelere gerek kalmadan direkt kadroya alındı. Ancak durum böyle olmadan önce seçimlere katılan birçok aktör vardı.

Sebastian Stan

First Avenger’ı izleyen herkes, Steve Rogers’ın hayat boyu en iyi arkadaşı James Buchanan “Bucky” Barnes’ı oynadığı için Sebastian Stan’i tanıyacaktır. Stan, Kaptan Amerika’nın devam filmlerinde Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame’de bu rolü yeniden üstlendi. Steve ve Bucky olarak Evans ve Stan arasındaki kimya ikisinin kendi rolleri için çok uygun olduğunu kanıtlıyor, ancak Stan başlangıçta Bucky olarak seçilmeden önce 2010’da Steve Rogers rolü için seçmelere katılmış.

Ryan Phillippe

Oyuncu, Kaptan Amerika için bir seçmelere katıldı ve rol fikrini beğendi ancak Marvel, o sırada ilgilenmesi gereken küçük çocukları olduğu için muhtemelen onu es geçti. Phillippe’nin en yakın rolü ABC’nin Big Sky dizisinde özel dedektif Cody Hoyt idi.

Kellan Lutz

Kellan Lutz’un en bilinen rolü muhtemelen Alacakaranlık destanındaki Emmett Cullen’dır. Ancak bu filmlerin çıktığı sıralarda sadece The First Avenger’daki Steve Rogers’ın rolü için değil Thor’daki God of Thunder için de seçmelere katıldı. Her iki rolün de olacağı ihtimalinden heyecanlanan Lutz, 2014’te The Legend of Hercules’de baş rolde bir kahraman oynamasına rağmen seçmelerine katıldığı iki rolüde alamadı.

Wyatt Russel

Kaptan Amerika’dan bahsetmişken Wyatt Russell yakın zamanda, hükümetin emriyle Steve’in mantosunu almaya çalışan genç bir ordu kaptanı olan The Falcon & Winter Soldier’da John Walker olarak göründü. Aktör 2010’da Steve Rogers rolü için seçmelere katıldı. Ancak o zamanlar göreceli olarak bilinmiyordu ve oyunculukta oldukça yeniydi, ve herkesin bildiği gibi o sıralar rolü Chris Evans’a kaptırdı.

Chris Pratt

Steve Rogers için şansını deneyen ancak farklı bir yol bulan bir diğer MCU yıldızı da Chris Pratt oldu. Pratt başlangıçta Marvel filmlerindeki rollere ilgisizdi. Ancak, yönetmen Sarah Finn davasını savundu ve onu seçmelere ikna etti. Kaptan Amerika rolü için uygun olmasa da seçmeler uzun vadede Pratt için işe yaradı ve James Gunn’ın yönettiği Galaksinin Koruyucuları filminde Starlord olarak oyunculuk hayatına devam etti.