Uyarı: Bu makale What If…? 7. bölüm ile ilgili spoiler içermektedir.

Marvel’ın What If…? 7. bölümü Kaptan Marvel’in Thor’un büyülü çekici Mjolnir’den daha güçlü olduğunu ortaya çıkardı. Süper kahramanların birbiriyle karşılaşması hep olmuştur, bu çizgi romanlarda da bir gelenektir. Tipik bir olay örgüsünde iki kahramanın yolları kesiştiğinde, olaylar gittikçe karışır. Thor’un Kaptan Marvel’den daha güçlü olup olmadığı hakkında spekülasyon yapmaktan biraz daha fazlasını seven hayran kitlesine hitap etmenin en iyi yolu Hulk Superman’i yenebilir mi, Batman gerçekten Justice League’in tamamını alt edebilir mi? gibi sorulardır. Tabii ki Stan Lee’nin bile kabul ettiği gibi, bu süper kahraman kavgalarında kazanan gerçekten de yazarın olay örgüsünün ne şekilde ilerlemesini istediği kişidir. Ve açıkçası sonucun berabere olması daha yaygındır, nedeni ise hayran kitlelerini üzmekten kaçınmak.

Marvel’in What If…? örneğini ele alalım, 7. Bölüm bir zamanlar Kaptan Marvel’in en güçlü kahraman olduğunu iddia etti ancak bu unvan şimdi Scarlet Witch’e geçti. Bu olaylar gerçekten de birer pazarlama meselesiydi, ama şu anda ortaya atılan yeni mesele ise Carol Danvers’ın Thor’u herhangi bir savaşta yeneceği düşüncesiydi. What If…? 7. bölüm, Thor’un Dünya’ya gelen bir versiyonunu ortaya çıkararak bu soruyu test etmeye karar verdi.

Kaptan Marvel ve Thor arasındaki savaşın en ilginç yanı, Carol Danvers’ın Mjolnir’den açıkça daha güçlü olmasıydı. Thor ona karşı tüm gücünü açığa çıkardı, ona Hela’nın bile etkileneceği bir şimşek çakmasıyla karşılık verdi ancak Kaptan Marvel mutlak bir kolaylıkla şimşeği özümsedi.

MCU’nun Kaptan Marvel’i, enerjiyi kendi içine çeken bir sünger gibidir. Kaptan Marvel güçlerini bir Tesseract enerjisi patlamasına maruz kaldığında kazandı ve What If…? sürekli olarak etrafındaki gücü emdiğini kanıtladı. Thor ne zaman yıldırım patlatsa, o dahada yenileniyor ve güçleniyor. Ancak unutmamız gereken bir nokta daha var, Kaptan Marvel, Mjolnir’in bir yönünü hala yenebilecek düzeyde değil. Odin tarafından üzerine yerleştirilen değerlilik büyüsü, bu da Thor’un Kaptan Marvel’in hareket etmemesi için çekicini göğsüne koyabileceği anlamına geliyordu. Odin’in bu zaman çizelgesinde neden Mjolnir’e değer büyüsü yaptığı belli değil, ancak bunu yapması, karşı maçı adil bir hale getirmeye yardımcı oluyor gibi gözüküyor.