Keanu Reeves yakın tarihli bir röportajda Denis Villeneuve’nin bilimkurgu epik romanı Dune’dan uyarlaması için tek kelimelik incelemesini paylaştı. İlk kez 1965’te yayınlanan Frank Herbert’in çok satan romanı, evrenin baharat olarak da bilinen en değerli varlık melanjına ev sahipliği yapan çöl gezegeni Arrakis’in vekili olmakla görevlendirilen Paul Atreides ve soylu ailesini merkez alıyor.

Reeves kısa süre önce kariyeri ve film endüstrisine olan sevgisi hakkında kapsamlı bir röportaj için Esquire ile masaya oturdu. Villeneuve’ün Dune’u hakkındaki düşünceleri sorulduğunda, Reeves’in bilimkurgu epik uyarlamasını övmek için tek bir sözü vardı. Reeves’in söylediği tek kelime şuydu:

Mükemmel.

Reeves, genel olarak filme olan sevgisini sık sık dile getirdi, ancak The Matrix serisinde Neo olarak başrol oynamasıyla bilim kurgu dünyasına da yabancı değil. Dune başlangıçta bazı eleştirmenleri Venedik Uluslararası Film Festivali’ndeki ilk çıkışı konusunda kutuplaştırmış olsa da, film Villeneuve’ün Herbert’in romanını dünyaya getirme çabalarının katıksız kapsamı ve hırsı nedeniyle çok övgü aldığı için çoğu kişi Reeves’in tek kelimelik incelemesiyle aynı görüşü paylaştı. İzleyiciler de benzer şekilde filmi sevgi yağmuruna tuttular ve sağlam bir gişe performansına taşıyarak 165 milyon dolarlık bütçesine karşı 368 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.

Dune’un kritik ve mütevazı ticari başarısı, Warner Bros. ve Legendary Pictures’ın Villeneuve’ün planlanan devam filmi Dune: Part Two’ya kaynak malzemenin ikinci yarısını uyarlayarak uygun şekilde yeşil ışık yakmaları için gerekli motivasyon kaynağı olduğunu kanıtladı. Stüdyo, film yapımcısının arka arkaya film çekmesine izin vermediği için, çoğu kişi Villeneuve’ün ilk filme yönelik eleştirileri duyabileceği ve daha heyecan verici bir devam filmi sunabileceği konusunda umutlu. Şimdilik 2. film hala birkaç yıl uzaklıkta ancak beklentilere değecek gibi gözüküyor.