Keanu Reeves, bugün şimdiye kadar yapılmış en büyük ve başarılı bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul edilen Wachowskis’in 1999 Matrix filminde başrol oynadı. Esquire ile yaptığı röportajda Reeves, Smith’e The Matrix’te başrol oynamasının yolunu açtığı için teşekkür ediyor. Filmin hem profesyonel hem de kişisel olarak yaşamı değiştirdiğini düşünen Reeves bunu yapmakta ki deneyimi hakkında çok olumlu konuşuyor. The Matrix Resurrections’da yer aldığı göz önüne alındığında rolü aldığı için çok minnettar olduğunu söylüyor:

Hayatımı değiştirdi. O kadar harika bir yaratıcı deneyimdi ki, Neo’yu The Matrix üçlemesinde ve şimdi dördüncüsünde oynamak… Hayatımı kişisel ve yaratıcı olarak etkiledi. Çok teşekkürler.

Smith ise The Matrix’i geri çevirme kararından pişmanlık duymadığını çünkü Reeves’in rol için olması gerekenden daha uygun olduğuna inandığını söyledi. Smith’in Siyah Giyen Adamlar’da Wachowski’nin vizyonunu daha az ciddiye almaya teşvik edebilecek bir aksiyon-komedi performansından çıktığı göz önüne alındığında Matrix filminin algılanan tonu, alternatif oyuncu kadrosuyla kesinlikle farklı olurdu.

The Matrix ve Reeves hayranları, Neo rolünde başka birini hayal etmenin zor olduğunu bildiğinden işlerin yolunda gittiği için Reeves’e minnettarlar. Smith’in kariyeri ise kesinlikle bundan zarar görmedi ve şu anda spor biyografisi King Richard’daki rolüyle Oscar heyecanı yaşıyor, bu da ona sonunda potansiyel olarak üçüncü adaylığını ve ilk galibiyetini getirdi.