Keanu Reeves, yönetmen Lana Wachowski’nin The Matrix serisine son eklenen filminde “seçilen kişi” rolünü bir kez daha canlandırdı. Film şimdiye kadar dünya çapındaki gişede 70 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve açılış hafta sonu koşusunda 12 milyon dolarlık düşük performans gösterdi. Bu zayıf gişe açılışı, filmin HBO Max yayın hizmetine eşzamanlı olarak yayınlanmasının yanı sıra COVID-19 salgınıyla ilgili devam eden endişelerden sorumlu olabilir.

Empire Magazine ile konuşan Reeves, The Matrix 5’in gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki düşüncelerini tartışan bir konuşma yaptı. Sırada olan başka bir film sorulduğunda sevilen oyuncu şaka yaparak, “Bir diğeri nedir? Resurrections Redux mu?” Lana’nın artık seri ile işinin bittiğini hisseden Reeves, “Lana’nın başka bir Matrix yapmayacağını söyleyebilirim.” dedi.

Yine de bu konuşmada belirtildiği gibi, hiç kimse The Matrix 4’ün yapılmasını beklemiyordu ancak bir şekilde yapıldı, yine de bu söylem serideki beşinci filmin pek olası olmadığı anlamına geliyor. Özellikle cansız gişe ve The Matrix Resurrections’a verilen kritik eleştiriler düşünüldüğünde doğru olma ihtimali daha yüksek gibi gözüküyor.