Marvel Studios’un başkanı Kevin Feige, Marvel karakterleri için Stan Lee ve Jack Kirby’nin 1960’larda orijinal çizgi romanlarıyla yaptıklarına benzer bir ortak evreni ekibiyle beraber yaratmayı başardı. MCU ilk uzun metrajlı filmini 2008’de yayınladı ve seri şimdi yirmiden fazla film, Disney+’da birkaç dizi, kısa filmler ve çizgi roman bağlantılarını içeriyor.

MCU şu anda dört aşamadan oluşmaktadır. Aşama 1, 2, 3 ve 4 topluca “Sonsuzluk Efsanesi” olarak anılır. Bu süre zarfında Avengers kahramanlarının başlangıcından Thanos’la yüzleşmek ve evreni kurtarmak için bir araya gelmeleri gereken zamana kadar olan yolculuğu anlatılıyor.

Evren şu anda her ne kadar büyük olursa olsun, çevrimiçi ortamda birkaç hayran bunun küçük bir kısmını bizlere gösterdi. Reddit kullanıcısı LeoJimenez217, ekran sürelerine göre en iyi 15 MCU karakterini ortaya koyan bir grafik yayınladı. Kullanıcı, grafiği IMDb’den gelen verileri kullanarak oluşturdu. Grafiği özetleyecek olursak ekran süresini saniye cinsinden gösteriyor ve yalnızca Marvel Studios tarafından üretilen film-dizileri baz alıyor. Iron Man ekranda 21.525 saniye ile sıralamada lider olurken, Spider-Man 15.030 saniye ile ikinci sırada yer alıyor. Grafiği incelemek isterseniz:

İlk etapta MCU’yu başlatan kişinin Iron Man olduğu göz önüne alındığında karakterin ilk sırada olması şaşırtıcı değil. Ancak listedeki diğer karakterler beklenmedik sonuçlar yarattı. Kate Bishop, sadece Hawkeye’da görünmesine rağmen 13. sırada yer alıyor ancak Nick Fury ondan fazla MCU filminde görünmesine rağmen grafikte gözükmüyor. Ek olarak grafiğin yaratıcısı, her karakterin oyuncu farketmeksizin görünümleri hesapladığını açıkladı, bu nedenle Tom Hiddleston gibi oynanan her Loki varyantı birlikte gruplandırıldı.

4. Aşama devam ediyor ve MCU daha da genişledikçe bu süreyi daha fazla Marvel karakteri paylaşacak. Örneğin yakında çıkacak olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness ana karakterinin yanında Scarlet Witch’i öne çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda America Chavez’i MCU’ya dahil edecek. Faz 4’te çok fazla olanak ve karakter olduğundan muhtemelen hiçbir karakter Iron Man’in şu anda sahip olduğu devasa sıralamayla boy ölçüşemeyecek.

Kaynak: reddit.com