En sevdiğiniz klasik korku filmlerinden en heyecan verici anlara dair hoş anılara sahip olsanız da, bu korkunç korku filmlerini yaratmak için harcanan çabayı en son ne zaman düşündünüz? Korku en etkili ve başarılı film türlerinden biri olmasına rağmen özellikle tutku, sabır, teknik ustalık ve hatta oyuncu kadrosunun ve ekibin iyi bir korku uğruna katlandıklarını düşündüğünüzde her zaman hak ettiği takdiri görmez. Bugün korku filmlerinin kamera arkasında yaşanan sırlardan bazılarını gün yüzüne çıkaracağız. O halde listeye geçelim.

Psycho’nun Duş Sahnesindeki Kan Bir Çikolata Şurubuydu

Banyoya dökülen kan aslında 1960 gerilim filminin siyah beyaz sinematografisinin mükemmel bir şekilde gizlediği çikolata şurubu.

Johnny Depp’in Ölüm Sahnesi Sırasında Kanlar Yanlışlıkla Açılmış

Wes Craven’in 1984’teki popüler filminden çarpıcı sekans, Glen’in yatağından fışkıran kan etkisi yaratmak için 360 derece döndürülecek şekilde inşa edilmiş bir sette çekildi. Yıldız Heather Lengenkamp, Rolling Stone’un sözlü tarihinde bir hatanın, dokunulmaması gereken bir yere nasıl galonlarca kan gönderdiğini hatırlıyor. Oyuncunun söylediklerine bakın:

“Saat yönünde dönmesi gerekiyordu, ancak kulplar onu yanlış yöne itti ve kimse durduramadı. Kan, tüm elektrikli ekipmanın olduğu yere uçtu. Gücün bir kısmı bir anlığına gitmiş olabilir ama korkunç olan her yerde kan olmasıydı. Sadece iğrençti. Sahte kan tıpkı gerçek kan gibi görünür. Kanın görünüşünü beğenmiyorsanız, dehşete kapılmayın.”

Sissy Spacek’in Karakteri Sürekliliği Korumak İçin Kanlı Giysileriyle Günlerce Uyudu

Akademi Ödüllü Sissy Spacek’in başrol karakterinin doruk noktasına ulaşmak için üzerini sahte kana bulamaktan başka seçeneği yoktu, ancak karakterimiz görünüşe göre uzun bir süre onun kan içinde kalmaktan hiç çekinmedi. Tam 3 gün boyunca kanlı makyajıyla birlikte uyudu.

Tony Todd Candyman’i Çekerken Ağzında ve Yüzünde Gerçekten Canlı Arılar Vardı

Bir rol için katlandığı acılar nedeniyle tanınmayı özellikle hak eden bir korku filmi oyuncusu, yazar ve yapımcı Clive Barker’ın 1992 klasiğinde Candyman rolünü oynayan Tony Todd’dur. Çığlık Kral’ın korkunç şehir efsanesi olarak çıplak teninde ve ağzının içinde taşıdığı arılar herhangi bir CGI hilesiyle yaratılmamış, %100 gerçekti. Böceklerin boğazından aşağı uçmasını önlemek için diş bendi taktığını söyledi.

Stanley Kubrick’in Sekreteri Aylarca Aynı Metni Yazmakla Uğraşmış

Keşke 1980 destanı Stephen King uyarlaması kopyala+yapıştırın icadından sonra yapılsaydı. Düşünmesi bile çok zor.

Poltergeist’in Sonu İçin Gerçek İnsan İskeletleri Kullanıldı

JoBeth Williams’ın karakteri, arka bahçelerindeki yüzme havuzunda sahte olmayan iskeletlerle bolca vakit geçirdi, sıkıntı şu ki oyuncular iskeletlerin gerçek insanlardan alındığını bilmiyordu. Pek çok insanın bu filmin lanetli olduğuna inanmasına şaşmamalı.

The Conjuring 2 Setinin Perili Olduğu İddiası

Patrick Wilson’a göre The Conjuring 2 setinde garip şeyler oldu. James Wan’ın yönettiği devam filminin tanıtımını yaparken aktör, oyuncu kadrosunun ve ekibin büyük bir perdenin kendi başına şiddetle hareket ettiğini gördüklerini iddia etti. Wilson daha sonra, olağandışı olayın arkasında olabilecek ruhları sakinleştirme umuduyla bir rahibin sete getirildiğini söyledi.