La Casa De Papel sezon 3, benzersiz bir soygun benzersiz bir kasa. yerin metrelerce altında su dolu bir kasaya girmek içten bile değil. Tuhaf suç dizisi için yaratılmış bir kurgu eseri gibi görünebilir, ancak İspanya Merkez Bankası’nın bu kasası gerçektir hatta gerçek versiyon daha da dramatik.

  1. sezonda bir araya gelen ekibe yine liderlik yapan Profesör, Berlin’in planladığı İspanya Merkez Bankası’na girmeyi ve en iyi korunan kasasından 90 ton altın çalmayı içeren bir plan ortaya koyuyor. Nairobi ve Bogota’nın kaynak becerileri sayesinde kasanın içine girmeyi başarıyorlar, bu plan tahmin edildiği üzere özellikle dizi için yapılmış gibi görünüyor.

İspanya Merkez Bankası’ndaki kasaya girmek, gösteride olduğundan çok daha zor. Yeni başlayanlar için, geçilmesi gereken yalnızca bir çelik kapı değil, üç kapı var. Bloomberg tarafından kasanın güvenlik önlemlerinin yer aldığı bir taslak yayınlandı, Bu kapıların her birini açmak için iki üst düzey Bank of Spain çalışanının aynı anda anahtarlarını ve bir kodu girmesi gerekiyor. Sadece külçeleri değil, aynı zamanda 12. yüzyıla kadar uzanan eski madeni paraları da içeren kasanın içinde gerçekte ne kadar altın olduğu tam olarak bilinmiyor.

Kasaya 35 metre inen asansör boşluğu, üç çelik kapının en büyüğü tarafından korunmaktadır. Boğulma tehlikesi ikinci kapıda devreye girer. Güvenlik sistemi etkinleştirilirse odayı su basacaktır, İspanya Bankası’nın kendisi devasa ve kasanın içindeki altının bir kısmı asırlık olmasına rağmen kasanın kendisi 1930’larda tamamlandı.

İlk çelik kapıdan geçmeyi başarırsanız ve ikincisinden geçerken boğulmamayı başardıysanız sevinmeyin, işiniz hala bitmedi. İkinci kapının ötesinde 13 tonluk çelik kapılı başka bir oda var. Bunun ötesinde İspanya Merkez Bankası’ndaki sadece üst düzey yöneticiler tarafından bilinen şeyler var. Mevcut tüm modern teknolojiyle bir ulusun altın rezervlerinin bubi tuzağıyla dolu bir odanın arkasına gizlemiş olması çok eski bir taktik gibi gelebilir , ancak içeri girmeye çalışmak bile yeterince yıldırıcı, kasa hiçbir zaman soyulmaya teşebbüs edilmemiştir.

Her ne kadar Bank of Spain’in yüksek güvenlikli kasası, La Casa De Papel karakterlerinin içeri girmesi konusunda zorlu bir seçim olsa da gerçek hayatta neredeyse imkansız.