Don’t Look Up’ın 2021’in sonlarında vizyona girmesinin ardından, yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olacağı kısa sürede anlaşıldı ve öyle de oldu. McKay’in hicivli ve politik felaket filmi Netflix’te karışık eleştiriler aldı. Bu, yönetmenin The Big Short ve Vice gibi son dramalarına yönelik algıdada bir değişikliğe neden oldu. Bölücü tepkiler ise Leonardo DiCaprio’nun alışık olduğu bir şey değil, özellikle de son on yılda projelerini ne kadar dikkatli seçtiği düşündükten sonra.

DiCaprio, oynadığı filmler ve roller konusunda oldukça seçici davranmış, Don’t Look Up’tan önce son film rolü Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time… filmindeki Rick Dalton’du. 2019 filmi büyük bir popülerlik yakaladı ve DiCaprio’ya performansıyla bir başka Oscar adaylığı getirdi. Aktörün oynadığı daha onlarca film var, özellikle izleyiciler ve eleştirmenler bu filmlerin kalitesi konusunda hemfikirdi ve çoğu oldukça iyi karşılandı.

Do not Look Up sonunda Netflix’te yayınlandı, kalite ve verilen mesajların üzerine tartışmayı ateşleyerek, bu 2006 yılından bu yana DiCaprio’nun en bölücü filmi haline geldi. Rotten Tomatoes üzerinde eleştirmenlerden %55 oranında çürük puana sahip, ancak genel izleyiciler filme %78’lik taze bir derecelendirme sundu. Rotten Tomatoes’daki eleştirmenler ve izleyici puanları arasındaki yüzde 23’lük fark, 2006’daki Blood Diamond’dan bu yana bir DiCaprio filmi için en büyük fark gibi gözüküyor.

Blood Diamond’a gelen bölücü yanıt, özellikle filmin odak noktası hakkında karışık hisseden eleştirmenlerden geldi. Gişe rekorları kıran aksiyon filminin aktarmaya çalıştığı büyük fikirler ve yorumlar pek iyi karışmadı. Yine de Blood Diamond fazlaca eleştirmen kazanmayı başardı. Don’t Look Up’dan önce DiCaprio’nun Blood Diamond’u Rotten Tomatoes’da yüzde 19’luk bir payla (%48’e karşı %67) ikinciliğe yerleşti.