MCU şimdiye kadar Disney+’da gösterilen Loki, WandaVision ve Falcon and the Winter Soldier gibi az ama kaliteli içerikler yayınladı, bunun nedeni ise yapımlarının çok maliyetli olması. MCU hiçbir zaman düşük bütçeli filmlere ev sahipliği yapmadı, ilk Iron Man filmi bile 140 milyon dolara mal oldu. Adil olmak gerekirse, Tony Stark’ın dünya çapındaki ilk filmi 585 milyon $ hasılata ulaştı ve Marvel Studios’un gidişatını erkenden belirledi, gişe rekorları kıran filmlerine yapılan büyük harcamalar sonuçta daha da büyük karlara eşit olacaktı.

MCU’daki her filmin bütçesi 100 milyon dolar veya dahada üzerindeydi, bütçe son zamanlarda 200 milyon doları bile aştı. Her MCU filmi dünya çapında milyar dolarlık hasılat seviyeyini geçme eğilimindeyken Marvel Studios ve ana şirket Disney’in ortaya koyduğu bu paranın uzun süre buna değmeyeceğini iddia etmek zor. MCU, hem tutarlı kalite hem de sürekli olarak iyi görseller sayesinde bir itibar kazandı ve bunun Disney+’ta da farklı olmadığı kanıtlandı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Marvel Studios, Loki, WandaVision veya The Falcon and the Winter Soldier için kesin bütçe rakamlarını açıklamadı. Ne Marvel ne de Disney’in bu tür finansal detayları paylaşmayı pek sevmiyor. Ancak, dizilerin piyasaya sürüldüğü zamanlara ait raporlar konuya biraz ışık tuttu. Variety’ye göre Disney+’daki her Marvel Studios gösterisinin bölüm başına yaklaşık 12-25 milyon dolara mal olduğu bildirildi. Bu kulağa çok gibi geliyor ve Game of Thrones gibi dizilerin bile tutarlarını geride bırakmaya yetiyor.(Game of Thrones’un bölüm başı maliyeti ortalama 15 milyon dolar idi.) Netflix için üretilen Marvel dizilerinin de toplam bütçesi 200 milyon dolar civarıydı. Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist ve Luke Cage için hesaplarsak bölüm başı 4 milyon dolar gibi bir bütçe ortaya çıkıyordu.

Bu, 25 milyon dolarlık bütçenin diziler üzerindeki etkisini varsayarsak, WandaVision’ın dokuz bölümlük koşusu Marvel ve Disney’e tam 225 milyon dolara mal olmuş olabilir. Bu, Avengers: Endgame gibi bir filmin maliyetiyle karşılaştırıldığında hala sönük kalıyor, ancak bir dizi için gerçekten astronomik olarak yüksek. Falcon and the Winter Soldier ve Loki’nin her biri yalnızca altı bölüm olarak yayınladı, bu da serilerinin yapım maliyetlerinin yaklaşık 150 milyon dolar olduğu anlamına geliyor. Neyse ki şimdiye kadar yayınlanan üç MCU şovunun tümü çok popüler oldu ve muhtemelen milyonlarca olmasa da binlerce yeni Disney+ üyesi çekti.