Hızlı ve Öfkeli serisi aksiyon, sokak yarışı sekansları, Paul Walker ve Vin Diesel’in oynadığı yıldız gücü nedeniyle 2000’lerin başında büyük popülerlik kazandı. Serinin her filmde daha da büyüdüğü biliniyor ve 2011’deki beşinci filmin odak noktasının sokak yarışlarından soygunlara geçişi açıkça gösteriliyor.

Variety’ye göre aksiyon filminin prodüksiyonu yerel toplulukta sorunlara neden oldu ve Angelino Heights’taki çekimin yarattığı gürültü ve güvensiz koşullardan bıkan sakinler, bu Cuma Fast X’e karşı bir protesto yapmayı planlıyorlar. Yayınlanan makale ayrıca şehirde şu anda en yüksek seviyede olan ve yerel kayıplardan sorumlu olan sokak yarışlarının Hızlı ve Öfkeli serisinde yüceltildiğine dair öfkeye de işaret ediyor. Variety, sokak yarışı dünyasının dışında Los Angeles’ta pandemi sırasında dikkatsiz sürüşte büyük bir artış gördüğünü ve bunun daha fazla trafik ve yaya ölümüyle sonuçlandığını bildirdi.

Sakinlerden gelen raporlar film çekmenin, özellikle de Fast X’teki gibi yüksek aksiyon sahneli ve yüksek sesli filmleri çekmenin az bilinen bir sonucunu gözler önüne seriyor. Film çekmenin gerçek hayattaki etkileri her zaman düşünülmez ancak şu anda görüldüğü gibi filmin yaratıcılarının dikkate alması gereken önemli bir hususa açıkça işaret edebilir. Hızlı ve Öfkeli filmleri uluslararası bir kalite kazanırken, seri ilk filmden bu yana LA kültürüne saplanmış durumda ve gerçek sakinlerin seriyi bu denli istemediklerini duymak ilginç.

Fast X’in şu anda Mayıs 2023’te vizyona girmesi ve devam filminin Şubat 2024’te çıkması planlanıyor. Bu hikaye hala gelişmekte olduğundan Los Angeles’taki protestoların çekimlerde gecikmeye neden olup olmayacağı henüz belli değil.