2016 yılında Netflix’te hayatına başlayan 6 sezonluk fantastik dizi Lucifer, genelde Orta Çağ ile özdeşleştirilen olağanüstü öğeleri günümüz modern yaşamıyla bir araya getirmişti. Kısa sürede milyonlarca hayranı oluşan dizi, ne yazık ki her güzel şey gibi bitti.

Eğer nispeten iyi huylu ve bir o kadar eğlenceli şeytan Lucifer’ı beğendiyseniz, tüm sezonları bitirdikten sonra düşeceğiniz boşluktan sizi kurtarabilecek bazı filmler ve diziler bulunuyor. Gelin hep beraber Lucifer benzeri en iyi dizilere ve filmlere yakından bir göz atalım.

Eli

2019 yapımı gerilim filmi Eli, ilk filme başladığınızda Lucifer ile pek bir alakası yok gibi hissettirebilir. Fakat filmin Lucifer ile olan bağlarını anlayabilmek için en azından filmin ortalarına doğru ilerlemeniz gerekiyor. Neredeyse havada olan her türlü şeye alerjisi bulunan bir çocuğun hikâyesini anlatan film, Eli’ın tedavi için garip bir kuruluşa getirilmesiyle beraber oldukça ilginçleşiyor.

Stardust

İçeriğimizin giriş kısmında Lucifer’ın aslında ünlü yazar Neil Gaiman’ın ellerinden çıktığını belirtmiştik. Stardust ise ekranlara uyarlanan bir başka Neil Gaiman başyapıtı olarak karşımıza çıkıyor. Stardust filmi de tıpkı Lucifer gibi doğaüstü yaratıklar ile insanların etkileşim hâlinde olmasını ve durumdan doğan karanlık mizah öğelerini çok güzel bir şekilde işliyor.

Good Omens

Eğer sizin için olay yeryüzüne inen ve insanlar arasında yaşayan şeytanlar ve melekler ise bir diğer Neil Gaiman yapımı olan Good Omens dizisi, Lucifer’dan sonra tam olarak aradığınızı bulabileceğiniz bir yapım. Birbirine tam olarak iki zıt karakter olan şeytan Crowley ve melek Aziraphale, güçlerini bir araya getirerek Antichrist’ın dünyaya gelmesiyle başlayan kıyameti durdurmaya çalışıyor.

Constantine

Olaylara bu sefer Lucifer’ın değil, şeytanları avlayan John Constantine (Keanu Reeves) karakterinin gözünden bakıyoruz. DC Comics’in Hellblazer çizgi roman serisinden uyarlanan ve birçoğumuzun çocukluğunun filmi olan Constantine, İncil ve şeytan temalarını en keyifli işleyen filmlerden birisi.

The Devil’s Advocate

Keanu Reeves, fantastik temalı filmlerde rol almayı bir hâyli seviyor. 1997 yapımı kült film olan The Devil’s Advocate (Şeytan’ın Avukatı), İncil, şeytan ve Katolik konularına farklı bir bakış açısı getiriyor. Tıpkı Lucifer gibi doğa üstü temaların aşırı bir gerçeklik ile harmanlandığı filmde, Al Pacino John Milton karakteri ile başrol olarak karşımıza çıkıyor. Keanu Reeves ise Kevin Lomax isminde başarılı bir avukatı canlandırıyor.