Hem MCU hem de DC Sinematik Evreni, süper kahraman kataloglarında hızlı karakterler içeriyor ve bazı izleyiciler kimin daha hızlı olduğunu merak ediyor. Bugün karşılaştıracağımız ikili Zack Snyder’s Justice League filminden Flash ve Eternals’dan Makkari. İki süper kahraman kendi evrenlerinde sınıfları bakımından en güçlüler arasındadır ve her biri kesinlikle en hızlılarıdır, ancak filmlerdeki yeteneklerini ve geçmişlerini karşılaştırırken, kimin daha hızlı olduğunu belirlemek gerçekten mümkündür.

Gökseller tarafından Dünya’yı Deviant’lardan korumak için yaratılan Makkari, Ebedilerin on üyesinden biridir. Her Ebedi inanılmaz derecede süper güçlere sahip sentetik bir varlıktır ve her üyenin belirli bir uzmanlığı vardır. Makkari’nin en büyük yeteneği Gökseller adına Dünya’yı keşfetmek için kullandığı süper hızıdır.

DCEU’nun The Flash yinelemesi ise adli bilimler okuyan bir öğrenci olan Barry Allen’ı konu alıyor. Karakter bir takım deneyler sonucunda yıldırım çarpmasıyla güçlerini kazandı. Bu olay ona yalnızca akıl almaz hızlarda hareket etme yeteneği kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda onu zamanı ve gerçekliğin kendisini değiştirebilen temel bir enerji biçimi olan Hız Gücüne bağladı. Sürtünmeye dayanıklı kırmızı bir kostüm giyen Barry Allen, sonunda Justice League’e katılarak dünyayı Darkseid’in istilasından kurtardı ve alternatif bir evren versiyonuyla karşılaştıktan sonra kendi potansiyelini öğrenmiş oldu.

Makkari’nin Marvel Comics & Eternals’daki Güçleri Nedir?

Marvel’in ana akım çizgi roman evreninde Eternals, onlara süper güçlerini veren kozmik enerjinin nasıl ve nereye odaklanacağını seçer. Makkari, enerjisini süper hıza odaklamayı seçti ve bu seçim onu en hızlı Ebedi yaptı. Makkari’nin ilk çizgi roman tarihinde en yüksek hızı belirtilmedi, ancak ışık hızını aşabilir ve isterse zaman ve mekanı etkileyerek yeteneklerini son derece güçlü hale getirebilir. Çizgi romanda ölüp yeniden dirilen Makkari Mach 3 civarında (saatte 3676 kmh) bir azami hıza sahip, bu önceki halinden çok daha yavaş, ancak artık süper güç ve dayanıklılık gibi ek süper güçlere sahip.

Eternals filmi ise Makkari’nin en yüksek hızının tam olarak ne kadar olduğunu belirtmese de filmdeki başarıları şaşırtıcı. Makkari, filmde birkaç saniye içinde kıtalar arası yolculuk bile yaptı. Karakter MCU’da “Evrenin En Hızlı Kadını” olarak bilinir ve bu unvanı fazlasıyla hak etmiştir.

Flash’ın Güçleri Tam Olarak Nedir?

The Flash’ın güçleri bulunduğu filmlerde genellikle ima edilirdi, ancak hız güçlerinin zaman çizelgesi ve gerçekliği için potansiyel bir tehlike olduğunun farkında olan Barry Allen, sürekli olarak kendini sınırlardı. Gücünün sadece küçük bir kısmını kullanan Barry, kaldırımı ortadan ikiye ayırmayı, tek bir dokunuşla bir cam kırmayı başarırken tüm bunların normal bir insan tarafından fark edilmemesini de sağladı.

Barry Allen’ın güçlerinin en iyi örneği Zack Snyder’ın Justice League’inin sonunda geliyor. Adalet Birliği’nin en iyi çabalarına rağmen Darkseid Dünya’yı Apokolips benzeri bir gezegene dönüştürmeyi başarır ancak Barry’nin güçleri onu saldırıdan korur ve Süper Hızını kontrolsüz bir şekilde serbest bırakır. Kendi sözleriyle ışık hızının bile çok ötesine geçen Barry Allen, zamanı tersine çevirecek kadar hızlı hareket ediyor ve takım arkadaşlarına Darkseid’in zaferini önlemek için ihtiyaç duydukları avantajı sağlıyor. Flash’ın Hız Gücü’nü kullanarak zamanda yolculuk yapabilme yeteneği, olası bir distopik geleceği (Knightmare) önlemek için de kullanıldı ve muhtemelen yakında çıkacak solo filmi The Flash’ta bir kez daha kullanılacak.

Karar: Flash Makkariden Daha İyi, Ancak ‘Şimdilik’

Barry Allen, Makkari’nin şu anki halinden açıkça daha hızlı. Yeniden dirilişinden sonra Makkari’nin en yüksek hızı ses hızının yalnızca üç katıdır ve bu, The Flash’ın gerçeği çarpıtan hareket hızlarıyla neredeyse hiç karşılaştırılamaz. Bununla birlikte dirilişinden önce Makkari, zaman ve uzayı benzer şekilde etkilemekten ve hızlarını muhtemelen çok daha benzer hale getirmekten endişe duyuyordu. Ancak bunu akılda tutarak bile Barry Allen DCEU’daki güçlerinin tam potansiyelinden daha yeni ve zar zor yararlandı.

Makkari’nin MCU versiyonuyla karşılaştırıldığında ise Barry Allen hala daha hızlı. Karakter filmde göreceli hızlarda hareket eder ve Dünya’yı sadece saniyeler içinde seyahat eder. İnkar edilemez derecede hızlı olmasına rağmen Makkari asla zamanda yolculuk edip gerçekliği değiştirecek kadar hızlı hareket etmedi. Barry Allen, Zack Snyder’ın Justice League’indeki The Flash rolünden sonra artık yavaş yavaş büyüyor ve başarıları onu süper kahraman katgeorisinde en üst sıraya yerleştiriyor.