Marvel, 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Black Panther Partisi’nin yükselişi ile çok tartışmalı olması nedeniyle karakterin adını geçici olarak değiştirdi. Marvel Comics, Black Panther Partisi ile ilişkili olduğu konusunda kafa karışıklığını önlemek için 1972’de karakterin adını birkaç aylığına Black Leopar yaptı. Ancak yayıncı, bunu yapmanın bir hata olduğunu fark ederek geri adım attı.

Black Panther, ana akım bir kitapta yer alan ilk Siyahi Süper Kahramanlardan biriydi. Jack Kirby ve Stan Lee tarafından ortaklaşa yaratılan T’Challa, ilk olarak Fantastic Four’un 52. sayısında göründü. Black Panther zamanla Avengers’ın önemli bir parçası ve var olan en sevilen Marvel kahramanlarından biri haline geldi. Kahraman, Kaptan Amerika: İç Savaş’ta beyaz perdeye uyarlandı ve kendi adını taşıyan solo filminde rol aldı. Marvel Sinematik Evreninde Chadwick Boseman tarafından canlandırıldı

Black Panther Partisi ise 60’ların ortalarında kuruldu ve en çok 1970’lerin başında etkindi. Örgüt, siyahilar için daha iyi ve daha adil haklar, daha iyi temsili bir eğitim sistemi ve diğer hakların yanı sıra barınma, adalet ve barış için polis vahşetine karşı savaştı.

Marvel’in karakterin adını değiştirmesi partinin Siyahi insanlar için eşitlik ve temel haklar konusunda savaşmasına rağmen, o zamanlar tartışmalı bir organizasyon olan Black Panther Partisi ile bağlantı kurmaktan kaçınmak için açıkça yapıldı. Neyse ki Marvel, Black Panther’in adının değiştirilmemesi gerektiğini çabucak anladı ve onu Black Leopard’a dönüştürdükten aylar sonra, T’Challa’nın orijinal süper kahraman adı geri döndü ve o zamandan beri hala aynı şekilde duruyor.