Marvel Evreni bir gecede popüler olmadı ve bunun nedeni, gösterdikleri sıkı çalışmanın miktarı ve ilişkilendirilebilir eğlenceli süper kahraman filmlerinin tanıtımıydı, ancak Marvel’ın süper kahraman filmlerinden önce çok daha uzun bir geçmişi var.

Marvel, 1939’da çizgi roman yayıncısı olarak hayatına başladı ve 2009’da The Walt Disney Company’ye satıldı. Örümcek Adam, Iron Man, Kaptan Amerika, Hulk, Thor, Wolverine ve Ant-Man, bu şirketin tanıttığı ve hayranların en sevdiği süper kahramanlardan sadece birkaçı. Bugün ise göreceğimiz şeylerde Çizgi roman veya film hayranı olmanızın bir önemi yok, sadece şimdiye dek pek fazla duyulmamış birkaç bilgiye göz atacağız.

Çizgi Romanlarda Mjolnir’i tıpkı Thor gibi kullanan “Throg” adında küçük bir kurbağa var.

  • Popüler film serisi Siyah Giyen Adamlar Marvel’a aittir.

Venom, 1982’de Marvel Comics’in düzenlediği bir yarışmada bir hayran tarafından yaratılmıştı.

  • Jeremy Renner’ın ok kullanma gibi bir yeteneği yok, Hawkeye rolüne hazırlanmak için uzunca bir süre Olimpiyat okçularıyla beraber eğitim aldı.
  • Mary Jane Watson bir keresinde Peter Parker’ın radyoaktif sperminden kansere yakalandı ve hayatını kaybetti. (Evet çizgi romanlarda)

Çizgi Romanlarda Daredevil’in tat alma duyusu o kadar keskindir ki, bir simit üzerinde kaç tane susam tanesi olduğunu bile söyleyebilir.

  • Black Widow’un yaşının 70’in üzerinde olduğu biliniyor.

Hulk normalde gri renkli olarak tasarlandı, ancak dönemin matbaa teknolojisi bu renk için uygun tutarlılığı sağlamıyordu. Bu sorunla baş başa kalan Stan Lee, karakterin bir sonraki sayılarında yeşil renkli olmasına karar verdi.

  • Charlie Cox, seçmelerden önceki güne kadar Daredevil’in kör olduğunu bile bilmiyordu.

Marvel Evreninde Yer Alan 51. Bölgenin Sahibi Tony Stark’tır.

BONUS

  • X-Men ekibine ilk başlarda mutant denmiyordu. Uzun zamandır böyle denmesinin sebebi ise 1994 yılında “insan” etiketi altında figür ve oyuncak ithal etmenin oldukça pahalı olmasına dayanıyordu. Marvel bu sınırı aşmak için karakterlerini insan dışı mutant olarak tanımladı ve böylece normalden çok daha ucuza satışa çıkarabildi.
  • Marvel Evreninde kendini dondurmaya dönüştürebilen bir mutant var. Tek gücü bu ve adı Eye-Scream.
  • Marvel bir keresinde bir çalışanın istifa mektubunu çizgi romanında yayınlamıştı. En garibi ise bu mektubun kelimesi kelimesine kopyalanmasıydı.