Iron Man 3, benzer şekilde adlandırılan Iron Man 2 ve Iron Man’i kronolojik olarak takip eden klasik bir devam filmidir, ancak Thor ve Captain America: The First Avenger gibi diğer Aşama 1 Marvel Sinematik Evreni filmlerinin daha yaratıcı başlıklara sahip devam filmleri tam da bu seriden sonra gelmeye başlıyor. İşte Kevin Feige ve Marvel Studios’un Tony Stark’ın son solo filmi Iron Man 3’ten sonra bu formülü değiştirmesinin birkaç iyi nedeni.

2013’te vizyona giren Iron Man 3’ten sonra, her Aşama 2 veya 3 numaralı devam filmlerinin adlandırma kuralından kaçındı ve Steve Rogers’ın devam filmi Captain America: The Winter Soldier bu kuraldan aykırı olarak adlandırılan ilk filmlerden biriydi.

Aşama 1, Kevin Feige’nin tam kontrolden yoksun olması ve The Incredible Hulk gibi bazı filmlerin diğer film stüdyolarıyla ortak yapımlar içermesi nedeniyle en az bağı içeren Marvel Aşamasıdır. Iron Man 3 gibi süper kahraman filmleri Sam Raimi’nin Spider-Man üçlemesi ve FOX’un X-Men filmleri döneminden modern MCU’ya dönüşmeye devam ederken piyasaya sürüldüğünde adlandırma geleneklerine uygun olarak daha genel bir başlığa sahip olması kulağa mantıklı geliyor.

Marvel Sinematik Evren film başlıklarının bu evrimi, Aşama 1’den sonra çizgi roman referanslarının kullanılmasına daha fazla vurgu yapıldığını da bizlere gösteriyor. Marvel Studios, özellikle klasik Marvel çizgi romanlarına atıfta bulunan Captain America: Civil War veya Thor: Ragnarok gibi başlıkları kullanarak, Stan Lee ve yazarların önde gelen çizgi romanlarından ilham aldığını belirtiyor. Bu da isimden kaynaklı olarak Captain Marvel, Black Panther ve Hulk gibi kahramanların sonraki maceraları için heyecan yaratmaya yönelik basit bir pazarlama stratejisinin parçası. Sonuç olarak bu isimlerden bile onlarca teori üretiliyor.

Seçilen bu alt başlıklar ayrıca izleyicilerin Marvel filmlerini takip etmesini kolaylaştırır. Avengers: Endgame’in adı “Avengers 4” olsaydı, filmin tadını çıkarmak için Avengers ve Avengers: Age of Ultron izlemeleri gerektiğini düşünen bazı potansiyel izleyiciler filmi izlemeyi erteleyebilirdi.

Kısacası Iron Man 3, Kevin Feige’nin Aşama 1 ve 2’nin kimliğini tam olarak çözemediği ve mevcut çizgi roman başlıklarını kullanmaya başlamadığı Marvel Studios’un geçmiş bir dönemini yansıtıyor.